Jabber cz - aneb posílání rychlých textových zpráv i bez ICQ Je česky Funguje ve webovém prohlížeči

logo Jabber cz

Jabber je alternativa v komunikaci pomoci rychlých textových zpráv k v Česku velmi rozšířenému ICQ.

Jabber je označení, které obecně znamená síť pro výměnu textových zpráv, ale vlastně i protokol pomocí, kterého k této komunikaci dochází (i když to není zcela přesné, přesně se protokol Jabberu nazývá XMPP). Jabber můžeme jako síť pro online textovou komunikaci přirovnat k ICQ. Hlavní výhoda Jabberu je v tom, že je oproti ICQ decentralizovaný - běží na mnoha serverech - pokud tedy některý server nefunguje síť jako celek to nijak neohrožuje. To naopak u sítě ICQ pokud nefunguje, nebo je vypnut některý z centrálních serverů, tak si nikdo "nepokecá".

Základní rozdíl u Jabberu je to, že na rozdíl od ICQ nemají uživatelé přidělována čísla ale tzv. JID (Jabber Identifikace), která vypadá zcela stejně jako e-mail. Může tedy například vypadat takto: moje-jmeno@jabber.cz, kde jabber.cz značí server, na kterém je můj účet vytvořen - přes tento server se také následně komunikuji s ostatními uživateli.

Ve zkratce Jabber se tedy vyznačuje:

  • decentralizací - funguje na více serverech
  • uživatel získá adresu např. ve tvaru uživatel@jabber-server.cz
  • je možno použít více různých programů pro připojení ke svému Jabber účtu (například Miranda IM, Pidgin atd.)
  • podporuje přenos souborů
  • podporuje i posílání offline zpráv, pokud daný uživatel není zrovna online
  • délka jedné textové zprávy není na rozdíl od ICQ omezena
  • můžete na rozdíl od ICQ snadno odebrat souhlas aby vás určitý uživatel mohl přes Jabber kontaktovat

Jabber je tedy otevřenou alternativou, kde například máte možnost si vybrat určitý server a na něm provozovat svůj účet. Jedním z nich je i Jabber.cz, který chceme předstait v tomto článku. Pokud se rozhodnete pro zřízení Jabber účtu na tomto serveru získáte JID ve tvaru: vase-prezdivka@jabber.cz.

Jak si vytvořit svůj Jabber účet? Potřebovat na to budete některý z programů pro komunikaci přes Jabber (tzv. Jabber klient). Kvalitní je program Miranda IM a například i Pidgin. Vytvoření Jabber účtu (i jeho případné zrušení) se poté provádí v těchto programech.

Protokol i síť Jabber je tedy vhodnou a plně funkční alternativou k jinak v česku hlavně využívanému ICQ. Jabber má své přednosti, ale bohužel není zatím využíván tak jak by si zasloužil. Na konec nutno podotknout, že pokud se vytvoříte e-mail na Gmail automaticky vaše e-mailová adresa funguje i jako Jabber účet.

Registrace účtu na webu. Registrovat lze i přes klienta v PC.

Přejít na Jabber cz - Není závislý na OS


12345 (5 = nejlepší) Ohodnoťte Jabber cz
Líbí se vám Jabber cz? :
Operační systém: Není závislý na OS
Jazyk: Český
Instaluje se: Ne

Kód pro sdílení článku: (zobrazit »)

Odkaz:

HTML kód:

Kód do fóra:

Počet komentářů: 0 (Ukaž komentáře) | Přidat komentář |
|
Informační e-mailDoporučit článek kamarádovi / kamarádce (e-mailem)

MP3: Vivaldi , Jaromír Nohavica MP3
Programy: AVG zdarma , avast! Free Antivirus , OpenOffice.org , online ICQ , Verdict Free anglicko český slovník , CCleaner, KMPlayer
Video: Vyprávěj , iVysílání
Ostatní: SMS zdarma do všech sítí , Seriály online , CCCP kompletní video kodeky , Online disk Dropbox s 500 MB bonusem.