Linux - operační systém pro Vaše PC ke stažení

Propracovaný operační systém pro moderní i starší počítače, notebooky nebo netbooky. Vše zcela zadarmo.

Linux je operační systém, který vyvinul Linus Torvalds (z jeho jména je odvozen název Linux), s jeho vývojem přitom začal někdy v roce 1991. V koncepci přitom vycházel ze systému Minix, oba systémy přitom byly postaveny jako unixové systémy (Unix je operační systém vyvíjený od roku 1969 firmou AT&T). Linux je operační systém, který je zdarma a navíc má i otevřené zdrojové kódy (každý jej může upravovat pokud chce), proto je také někdy označován jako GNU/Linux.

Linux procházel postupným vývojem a z operačního systému, se kterým se dalo pracovat pouze přes příkazovou řádku a v černobílém režimu se vyvinul v operační systém, který plně funguje v grafickém režimu na osobních počítačích. Osobních počítačích zmiňujeme protože Linux je a byl hojně používán jako operační systém na serverech a byl pro osobní použití považován jako spíše méně vhodný. To ale dnes již není pravda a Linux je plnohodnotný operační systém k použití i pro běžné uživatele.

Linux protože je zdarma nachází se v několika verzích resp. distribucích (jak jsou tyto verze nazývány) a ty jsou vyvíjeny víceméně odděleně. Tyto distribuce se v zásadě liší v grafickém systému a v tzv. balíčkovacím systému, který určuje jakým způsobem se v dané distribuci Linuxu budou instalovat nové programy. Linux obecně na rozdíl od Windows již v samotné instalaci obsahuje velké množství programů, které si u Windows musíte dokupovat nebo shánět jinde. Příkladem může být třeba OpenOffice.org jako kancelářský balík, který je obsažen snad ve všech distribucích Linuxu, kdežto u Windows si jej musíte stáhnout a nainstalovat sami. Protože distribucí je mnoho existují takové, které obsahují již snad všechny potřebné programy (jejich instalace je ale veliká) a vyžadují výkonný počítač, ale existují i minimalistické distribuce, které sice nemají třeba tolik programů, ale zprovozníte je i na starších počítačích.

Linux je také spojen zejména s tak zvanými Live CD, které umožňují spuštění Linuxu na zkoušku bez jakékoliv instalace, či zasahování do dat na pevném disku.

Mezi distribuce Linuxu patří zejména:

Existují ale i různé další distribuce od těch "hlavních" odvozené, vylepšené atd., například:

  • Ubuntu Netbook Remix - upravené Ubuntu pro netbooky a notebooky s menším displayem
  • Knoppix - Live CD distribuce založená na Debianu, známá je zejména dobrou podporou hardware počítače
  • SystemRescueCD - Live CD Linux specializující se na záchranu dat počítače, na práci s oddíly disku a na zálohu a obnovu oddílů pevných disků
  • Moblin - linuxová distribuce zaměřená na netbooky s procesorem Intel
  • xPUD - rychle startující odlehčená distribuce Linux

Všechny distribuce Linuxu (jejich přehled najdete v naší rubrice Linux) o kterých se zmiňujeme jsou zdarma. Můžete si je z internetu stáhnout a libovolně nainstalovat, případně jako Live CD nezávazně vyzkoušet bez jakéhokoliv instalování. Pokud si tedy alespoň trochu s počítačem rádi hrajete je Linux rozhodně něco nového zajímavého co je možno vyzkoušet. A když je to zadarmo, tak proč ne, že ano :) .

Kde stáhnout Linux

Líbí se vám Linux? :!
Ohodnoťte příspěvek na síti: Informace o operačním systému pro váš počítač zdarma, o Linuxu. Jedná se o plnohodnotný operační systém, který vás nic nestojí. Co je to Flattr?
Je podle vás Linux užitečný? Doporučte ho:
Operační systém: Není závislý na OS
Jazyk: Český + Anglický + Německý
Instaluje se: Ano
Jednoduchá instalace: Ano

Šťítky: linux, operační systém

Příbuzné šťítky: linuxové distribuce

Kód pro sdílení článku:

Odkaz:

HTML kód:

Kód do fóra:

Přidejte Tip

Znáte nějaký dobrý program, hru, MP3 skupiny, které jsou zdarma? Pošlete nám tip
MP3: Vivaldi , Jaromír Nohavica MP3
Programy: AVG zdarma , avast! Free Antivirus , OpenOffice.org , online ICQ , Verdict Free anglicko český slovník , CCleaner, KMPlayer
Video: Co bude dnes k večeři , Vyprávěj , iVysílání
Ostatní: SMS zdarma do všech sítí , Seriály online , CCCP kompletní video kodeky , Online disk Dropbox s 500 MB bonusem.