SystemRescueCd - live CD pro zálohu a obnovu systému Funguje ve webovém prohlížeči

logo SystemRescueCd

Samospustitelné CD / USB pomocí něhož můžete zálohovat, ale i obnovovat jednotlivé oddíly vašeho pevného disku.

Projekt "funguje" na bázi live CD nebo USB, takže ke svému chodu nepotřebuje na počítači žádný operační systém. Live CD vložíte do mechaniky a systém se spustí právě z CD (nebo alternativě Live USB do USB).

SystemRecueCD je založen na OS Linux, ale dovede bez problémů pracovat i se souborovým systémem NTFS, stejně tak FAT16 a FAT32. Zvládá samozřejmě i souborové systémy Linuxu.

Projekt obsahuje několik programů, pro obnovu / zálohu dat z vašeho HDD. např.:

  • GParted - program pro práci s oddíly harddisku, umí je přeskupovat, vytvářet atd. a to i na harddisku s Windows
  • Partimage - program pro vytváření záloh celých harddisků i s daty i s nainstalovaným operačním systémem. Zálohu můžete uložit na jiný harddisk, nebo například i na externí disk připojený přes USB. Vytvořený obraz (=zálohu) poté můžete také tímto programem obnovit zpět.
  • Midnight Commander - souborový správce s dvěma okny pro práci se soubory.

Po startu Live Cd se ukáže obrázek projektu. Vložíte rozlišení pro provoz systému. Následně je potřeba se potvrzováním klávesou Enter dostat až k příkazovému řádku. Zde již níže uvedeným příkazem můžete spustit grafické prostředí (vypadá a funguje jako Windows)

Live CD obsahuje i grafické rozhraní, které spustíte příkazem "startx". Menu s programy poté naleznete "pod" pravým tlačítkem myši stlačeným na ploše.

Jak připojit USB externí harddisk? pokud je HDD např. na "/dev/sdb/" musíte nejdříve vytvořit adresář, pod nějž ho připojíte. mkdir /mnt/mujdisk a nyní jej připojíte příkazem: mount /dev/sdb /mnt/mujdisk

Jak uložit obraz oddílu na externí disk? V programu Partimage dáte cestu pro uložení obrazu právě: /mnt/mujdisk

Vytváření, mazání a přeskupování diskových oddílů zvládne i mírně pokročilý uživatel. Zálohování a obnovování diskových oddílů je již určeno spíše pokročilejším uživatelům, minimálně základní vědomosti o OS Linux nejsou rozhodně na škodu. Pro zálohování oddílů bychom doporučili mnohem jednodušší CloneZilla.

SystemRescueCd s oknem GParted a zobrazeným menu
Okno programu Partition Image pro vytváření obrazů disků a oddílůÚvodní menu, stačí zvolit první volbuPro start grafického prostředí je nutno zadat příkaz: startx

Stáhnout SystemRescueCd (446 MB) - Není závislý na OS


12345 (5 = nejlepší) Ohodnoťte SystemRescueCd
Líbí se vám SystemRescueCd? :
Operační systém: Není závislý na OS
Jazyk: Anglický
Instaluje se: Ne

Šťítky: tvorba oddílů harddisku

Příbuzné šťítky: klonování pevného disku, obraz pevného disku

Kód pro sdílení článku: (zobrazit »)

Odkaz:

HTML kód:

Kód do fóra:

Počet komentářů: 0 (Ukaž komentáře) | Přidat komentář |
|
Informační e-mailDoporučit článek kamarádovi / kamarádce (e-mailem)

MP3: Vivaldi , Jaromír Nohavica MP3
Programy: AVG zdarma , avast! Free Antivirus , OpenOffice.org , online ICQ , Verdict Free anglicko český slovník , CCleaner, KMPlayer
Video: Vyprávěj , iVysílání
Ostatní: SMS zdarma do všech sítí , Seriály online , CCCP kompletní video kodeky , Online disk Dropbox s 500 MB bonusem.