OpenOffice.org - kancelářský balík (software) zdarma

OpenOffice - plnohodnotný kancelářský balík (software) zdarma

OpenOffice.org nebo také zkráceně jen OpenOffice je alternativní kancelářský balík (soubor programů) pro práci s textem, tabulkami, prezentací, databází a částečně i obrázky. Jedná se vlastně o kompletní balík aplikací, jako je například Microsoft Office, jen s tím rozdílem, že Open Office je poskytován zcela zdarma a navíc ve verzích na více operačních systémů než je tomu u MS Office.

Openoffice je plnohodnotný kancelářský balík, který je vhodný pro běžné použití, je ale mnohdy nasazován i do škol a některých úřadů. Zejména pro svou cenu, je zdarma a na drtivou většinu práce je dostačujícím pomocníkem. OpenOffice obsahuje součásti:

  • Writer - neboli textový editor (alternativa k MS Word)
  • Calc - tabulkový procesor (alternativa k MS Excel)
  • Impress - program pro tvorbu prezentací (alternativa k MS PowerPoint)
  • Base - program pro práci s databázemi
  • Draw - program pro tvorbu grafů a jednoduché kreslení

Program je kompletně česky a to i včetně nápovědy. OpenOffice začal používat otevřený formát dokumentů ODF, a nyní podporuje jeho aktuální nejnovější verzi. Stejně tak, ale podporuje i stávající formáty .DOC, .XLS, .PPT a nově i nové formáty MS Office 2007 (Open XML) s příponami: .DOCX, .XLSX, .PPTX.

Jednotlivé programy patřící do balíku OpenOffice jsou funkčně ve své výbavě na tom velmi podobně jako známější MS Office. V čem je samozřejmě rozdíl je ovládání tohoto balíku, resp. jednotlivých programů - to je od MS Office poněkud odlišné. S nově příchozí verzí MS Office 2007 se rozdíl ještě zvětšil, nicméně pokud používáte OpenOffice častěji nebo denně taktéž si na rozložení jeho menu a dalších prvků zvyknete.

Jako novinku verze 3.0 přináší i možnost editovat soubory PDF a to za pomocí zásuvného modulu, který je sice nutno doinstalovat ale je stejně jako tento program zdarma. Kontrola pravopisu je dostupná taktéž v českém jazyce, ale je potřeba ji doinstalovat. Možnost ukládat do formátu PDF má Open Office již delší dobu. Protože se jedno o open source projekt, na jeho základech vzniklo několik různě pozměněných a vylepšených kancelářských balíků jako je například OxygenOffice Professional nebo IBM Lotus Symphony (všechny taktéž nabízeny zdarma). Z dalších konkurenčních kancelářských balíků zdarma je poté možno doporučit StarOffice.

OpenOffice od své verze 1.0 vyrostl v mohutný balík aplikací, které je možno bez větších problémů používat ve škole jako žák nebo učitel, ale dokonce i v běžné firemní kanceláři. Balík je to zajímavý už jen z důvodů že je zdarma a nabízí mnohé funkce, které placený MS Office dosud nenabízí. Open Office je tedy nutno ocenit pro jeho zajímavé funkce, které kancelářské balíky ve vývoji posouvají dále, ale také proto, že tlačí dolů cenu i těch placených programů. Proč by někdo kupoval drahý program, když jej stejně plně např. doma nevyužije a může použít zdarma OpenOffice se stejným výsledkem, že ano?

Stáhnout OpenOffice.org (129 MB)


90 % (2 hlas)12345 (5 = nejlepší) Ohodnoťte OpenOffice.org
Líbí se vám OpenOffice.org? :
Operační systém: Win Me, Win 2000, Win XP, Win Vista, Win 7, Linux, Mac OS
Jazyk: Český + Anglický
Instaluje se: Ano
Jednoduchá instalace: Ano

Šťítky: databázová aplikace, kancelářský balík, tabulkový procesor, textový editor, tvorba PDF

Příbuzné šťítky: editace PDF, prohlížeč PDF

Kód pro sdílení článku:

Odkaz:

HTML kód:

Kód do fóra:


Přidejte Tip

Znáte nějaký dobrý program, hru, MP3 skupiny, které jsou zdarma? Pošlete nám tip
MP3: Vivaldi , Jaromír Nohavica MP3
Programy: AVG zdarma , avast! Free Antivirus , OpenOffice.org , online ICQ , Verdict Free anglicko český slovník , CCleaner, KMPlayer
Video: Co bude dnes k večeři , Vyprávěj , iVysílání
Ostatní: SMS zdarma do všech sítí , Seriály online , CCCP kompletní video kodeky , Online disk Dropbox s 500 MB bonusem.