Android a šťít

Dejte si pozor na některé pseudo antiviry pro Android

Chytré mobilní telefony jsem dnes téměř v každé kapse. Více a více z nás je volí pro jejich možnosti, ale tak nějak i z důvodu „stylu“. Jsou to ale malé počítače a pro jejich obrovské počty na ně začali cílit i tvůrci škodlivého malwaru. Je potřeba se bránit, ale i při tom být obezřetný.

Například katalog aplikací pro zařízení s operačním systémem AndroidGoogle Play – vytváří zdání, že vše co je na něm ke stažení je schváleno, ověřeno a garantováno. Bohužel tomu tak není. Mnoho aplikací v tomto katalogu je pro váš telefon nebezpečných. Může se jednat o rozličné utility, udělátka, hry. Děje se to přitom i u aplikací pro iPhony atd. (iOS systém). To by bylo ještě srozumitelné. Bohužel někdy jsou nebezpečné i některé „antiviry“.

Začaly se množit zprávy o zachycení falešných antivirů v katalogu Google Play. Smyslem těchto antivirů tak nebylo váš telefon chránit, ale naopak o vás zjišťovat údaje a odesílat je útočníkům, kteří je dále mohou zneužít.

Určitě tedy doporučujeme vybavit svůj chytrý telefon antivirem. Jedním dechem ale přidáváme „renomovaným“ antivirem. Určitě nic nezkazíte aplikací od společnosti AVG: AVG antivirus pro Android, případně avast Free Mobile Security.

AVG antivirus free android

Bezplatný antivir AVG pro Android zařízení

Mezi další aplikace, které by měly být v pořádku bychom zařadili produkty od firem IObit, Outlook, Kaspersky, Bitdefender. I při stahování produktů od těchto renomovaných společností se ale vyplatí být obezřetný. Někteří útočníci totiž zneužili i jejich loga a vzhled programů a vytvořili clony, které ale váš mobil nechránily, ale naopak vykrádaly.

Vzhled AVG antivirus android free

Vzhled AVG antiviru pro android

Jak kontrolovat tvůrce aplikace v katalogu aplikací?

Určitě se podívejte kolik lidí danou aplikaci v katalogu hodnotilo a zda je vidět počet hodnocení. V našem případě něco přes 1,7 milionu. Transparentnost tvůrců aplikace podporuje i fakt, že uživatelům nechají možnost ukládat i textové recenze. Z nich se mnohdy dovíte zajímavosti o dané appce.

Hodnocení aplikace na Google Play

Hodnocení aplikace o ní dost prozradí

Další možností kontroly je navštívit web vývojáře. A v neposlední řadě, pokud danou aplikaci instalovalo řekněme 100 milionů uživatelů, jako je tomu u AVG antiviru pro Android, už můžeme mít téměř jistotu, že nejde o žádný podvrh.

Další informace o aplikaci na Google Play

Dodatečné informace nám řeknou, zda dané appce věřit, či nikoliv

Placené rovná se bezpečné?

Někdo by si mohl říci, že když si koupí placenou aplikaci vyhne se problémům. Vždyť ty „viry“ přece mohou být jen v tom co je zdarma. Zde musíme říci, že tomu tak není. Jeden z detekovaných případů se týkal podvodného antiviru, který stál 3,99 dolarů, tedy cca 85 Kč. Placené se tedy nerovná automaticky bezpečné a účinné.

(Přidat komentář)

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *