Android a šťít

Antivirů pro Android je dost. Jsou ale všechny kvalitní?

S tím, jak se masově rozšířily tzv. chytré telefony se začaly objevovat i bezpečnostní útoky, které se snaží využít nějaké té slabiny. Antivirů dle přehledu je mnoho, ne všechny jsou ale tak kvalitní. Některé dokonce matou. Je tedy dobré vybírat dobře.

Při jednoduchém vyhledání „antiviru“ v katalogu aplikací Google Play pro systém Android na nás „vyskočilo“ opravdu slušně velký výsledek. Při čísle převyšujícím 200 aplikací jsme přestali počítat. To je takový počet, že běžný uživatel se ztrácí. Logickým krokem je tíhnout k těm „appkám“, které člověk zná, nebo někde o nich slyšel. Určitě zcela chybnou volbou by nemusely být české antiviry. Mají poslední dobou na poli ochrany počítačů slušnou pověst i výsledky i ve světě (viz AVG Free nebo Avast). Nicméně u ochrany mobilů může být situace i klidně zcela opačná. Proto jsme si na pomoc vzali výsledek porovnání účinnosti mobilních antivirů.

Bezplatné antiviry pro Android

Jen malá ukázka z velkého množství bezplatných antivirů pro platformu Android

První volbou je postup, kdy volíme pouze produkty firem, které známe, nebo které jsou obecně známé. Mezi ně bychom u mobilních antivirů zařadili Avast, AVG, Kaspersky, Outlook, Bitdefender, Zoner, Symantec, Panda Security, Sophos. Volbou těchto svému zařízení alespoň nepoškodíte. Například nedávno se objevil případ, kdy antivir na tržišti Google Play neprováděl zhola nic a stál 4 dolary. Naštěstí neškodil, ale ani nepomáhal. Nabízela jej tam ale velmi pravděpodobně zcela neznámá firma. Jak ale vybrat antivir, který i pomůže?

Recenze avastu na tržišti

Na tržišti aplikací najdeme recenze uživatelů pro jednotlivé appky. O samotné účinnosti antiviru nám to bohužel mnoho nepoví.

Ideální je vybrat produkt, u kterého byla testována účinnost při detekování virů a malware. Tyto testy provádí institut AV-TEST a i my, laici, se v nich poměrně snadno můžeme zorientovat.

Hodně z těch nejlépe hodnocených antivirů je placených, ale najdou se i ty zdarma. Překvapivě zcela nejlepší hodnocení v testu aplikací mezi lednem a červnem 2014 mě bezplatný antivir Free Android Security od firmy Avira. Dobře hodnocené byly i appky Internet Security (od Kaspersky), Mobile Security (od F-Secure), Mobile Security (od McAfee) nebo český Mobile Security (od Avastu).

Mnoho z antivirů pro mobily vyvíjí zkušené firmy a téměř vždy nabízí svůj produkt skrze model freemium, kdy základní verze je zdarma a za rozšiřující funkce je nutno si připlatit. Výběrem vhodného antiviru ale můžete „zabít dvě mouchy jednou ranou“. Někteří výrobci totiž nabízení i v základní bezplatné verzi dostatek funkcí pro drtivou většinu běžných uživatelů.

Na závěr zmíníme postoj Adriana Ludwiga, šéfinženýra bezpečnosti pro Android, který tvrdí, že antiviry pro tuto platformu považuje za zbytečnost. Tedy za předpokladu, že instalujete aplikace jen z oficiálního Google Play tržiště případně vybíráte si ty od známějších tvůrců. Jestli stejný názor má i na podvodné a útočné SMS zprávy a kódy, kterými lze údajně (!) převzít kontrolu nad mobilem, už ale neuvádí…

(Přidat komentář)

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *