Stahované programy doporučujeme vždy kontrolovat antivirem

Nedávno jsme zkoušeli bezplatný program pro tvorbu WiFi hotspotu v počítači. Na našem webu Zdarma.org jej ještě nemáme, ale chtěli jsme jej přidat. Narazili jsme ale na to, že je zavirovaný. Konkurenční renomovaný web s programy jej přitom „vesele“ nabízel ke stažení.

Bezpečnost počítače, dat a nakonec i našeho soukromí je do značné míry závislá na tom, co na počítači děláme a co na něm instalujeme.

Nedávno jsme shrnuli v článku Jak postupovat při podezření na zavirovaný počítač, jaké první kroky je dobré podniknout. Ale nejlepší je samozřejmě prevence. A tou je při stahování programů z internetu to, že je vždy před instalací zkontrolujeme antivirovým programem.

Právě nedávný test programu WiFi Hotspot Creator nás přivedl k tomu, že ani známým a velkým českým „download portálům“ se nedá v tom, zda nenabízí potenciálně zavirovaný a nebezpečné programy věřit. Tento program totiž nejmenovaný velký český server s programy „vesele“ nabízí a přitom se jedná o program, který do počítače vedle sebe sama nainstaluje i nějaké to nepříjemné malware. Důkaz o infekci souboru naleznete zde: https://www.virustotal.com/cs/file/f7d06c85f061e58eed1b59d0c6193d76f74c49ebf60db151128fd80c89627408/analysis/

Naše doporučení: vždy kontrolovat

Naše doporučení zní tedy jednoznačně. Jakýkoliv soubor, který stáhnete z Internetu, zkontrolujte pomocí svého antivirového programu. Pokud si chcete být téměř 100% jisti, použijte i online skener VirusTotal.

Předejdete tak mnohým nepříjemnostem jako je nutnost odvirovávat PC nebo jej dokonce přeinstalovávat.

(Přidat komentář)

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *