Clonezilla logo

Program zdarma (je někdy) lepší!

Provedli jsme zajímavý test. Potřebovali jsme vytvořit obraz pevného disku na němž je nainstalován operační systém Xubuntu. Obraz disku jsme vytvořili poprvé na zkoušku v placeném programu a poté v open source řešení  zdarma. A hádejte, který obraz disku byl co do objemu dat menší.

Tušíte správně. Bezplatný program, open sourcový CloneZilla si poradil s vytvořením obrazu disku lépe než placený program Acronis True Image.

Na pevném disku bylo cca 9,7 GB dat. Při vytvoření obrazu disku za pomocí True Image se vytvořila záloha o velikosti 17 GB. Což je dosti zvláštní. Tento obraz disku je totiž pro zmenšení objemu dat komprimován. Následně jsme provedli vytvoření obrazu v programu CloneZilla a záloha byla najednou veliká 2,3 GB. Což jistě uznáte je podstatný rozdíl.

Co je nutno na druhou stranu uznat je fakt, že toto je specifický případ. Program True Image je tvořen zejména pro počítače se systémem Windows, má grafické uživatelské prostředí a disponuje funkcemi (obnovení obrazu do jinak velikého oddílu; změna velikosti oddílu), kterými CloneZilla nedisponuje.

V důsledku tak „souboj“ ve velikosti obrazu disku je vítězstvím spíše použitého komprimačního algoritmu, který u CloneZilly (samotné postavené na Linuxu) je pravděpodobně lépe nastaven právě pro tyto linuxové souborové systémy.

Nicméně fakt, že bezplatný program je někdy lepší, potěší, co říkáte? 🙂

 

true image a obnova disku

Obnova obsahu disku v True Image. (c) Acronis

clonezilla

Rozhodnutí zda vytvořit obraz nebo kopii disku v CloneZille

(Přidat komentář)

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *