Bezpečností chyba bash bug u Linuxu. Někde opraveno, jinde problém.

Na našem webu Zdarma.org (jak jinak, že 🙂 ) fandíme všemu co je zdarma a je kvalitní. Bohužel i v jinak propracovaném svobodném operačním systému se vyskytl problém. Potěšující je, že pokud používáte některou z rozšířenějších distribucí obávat se příliš nemusíte.

Na webu se aktuálně šíří novina o bezpečnostní chybě v příkazovém procesoru Bash. Jedná se o prostředí pro interpretaci příkazové řádky v Linuxu. Tato chyba získala název: Bash bug a svou důležitostí je poměrně nepříjemná. Umožňuje totiž až získat kontrolu nad zařízením, které touto bezpečnostní chybou trpí.

ukázka Bash

Ukázka prostředí Bashe

Nemusíte se obávat pokud…

Pokud používáte některou z rozšířených linuxových distribucí a pravidelně ji necháváte aktualizovat nemusíte mít z této chyby příliš těžkou hlavu. Aktualizace Bashe již byly vydány pro distribuce Debian, Fedora a zareagovala i společnost Canonical s Ubuntu (a jeho deriváty Xubuntu, Kubuntu). Stačí tedy nechat systém, aby se sám (většinou tak činí 1x denně) zaktualizoval. Případně v nastavení si můžete nechat aktualizace vyhledat „na povel“, pokud chcete mít opravdu jistotu.

Ale potenciální problémy pokud…

Problémem ale mohou být rozličné jiné zařízení, které na různě upravených, odlehčených verzí Linuxu běží.  Existuje spousta zařízení, např. WiFi routerů, které linux používají a mnohdy pro ně výrobci již aktualizaci firmware nepřipraví ani nepřipravují. A ty tak mohou zůstat bez opravené bezpečnostní chyby.

Další otázka je, že drtivá většina webových serverů používá rozličné verze Linuxu a u nich je oprava Bash bug chyby závislá na ochotě jejich administrátorů provést aktualizaci. V případě minulých bezpečnostních chyb rychlost jejich reakce příliš závratná nebyla.

(Přidat komentář)

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *