Nové Ubuntu 14.10 vyšlo podle plánu, revoluci však nečekejte

Ubuntu, jedna ze současně velmi oblíbených linuxových distribucí, se 23. října dočkala nové verze. Tentokrát ve verzi 14.10 s názvem Utopic Unicorn. Nečekejme však oproti 14.04 žádné revoluční novinky, spíše se jedná o zlepšení stability, aktualizaci linuxového jádra a programů. Verze 14.10 je se standardní podporou 9 měsíců.

Společnost Canonical, stojící za vývojem Ubuntu a odnoží Xubuntu, Kubuntu, Lubuntu a dalších, uvolnila novou verzi včas podle plánu 23. října. Nečekejme však revoluci, je to spíše souhrn aktualizací. Marně budete v Ubuntu hledat změny na první pohled, 14.10 zkrátka na oko vypadá stejně jako 14.04. Změny se odehrály uvnitř — nové linuxové jádro 3.16 s vylepšenou podporou aktuálního hardwaru jako jsou procesory na architektuře Haswell a Broadwell či vylepšená podpora grafických čipů AMD i nVidia díky novým ovladačům. Mezi další interní novinky patří aktualizace programů, například nový Firefox 33 či aktuální verze LibreOffice 4.3 a další aktualizované programy, knihovny a balíky.

Ubuntu však není jen to klasické s prostředím GNOME, ale zapomenout nesmíme ani na odnože. Například Kubuntu nabízí novou verzi prostředí KDE 4.14, avšak Kubuntu se chystá pomalu na zcela novou majoritní verzi KDE 5, možná se dočkáme již v dubnu ve verzi Kubuntu 15.04. V Xubuntu (rozhraní Xfce) a Lubuntu (LXDE rozhraní) prakticky nenajdeme žádné změny, opět se jedná o souhrn aktualizací, například linuxové jádro je společné pro celou rodinu Ubuntu. přesto že správce aktualizací vás samozřejmě na možnost přechodu upozorní.

Informace o možnosti povýšení na novou verzi Ubuntu 14.10

Informace o možnosti povýšení na novou verzi Ubuntu 14.10

Velké změny možná na jaře, 14.10 uživatele patrně nepřesvědčí

Zkrátka, říjnová verze 14.10 uživatele patrně nepřesvědčí k přechodu. Změny na první pohled uživatel takřka nepostřehne. Navíc, oproti 14.04 se nejedná o verzi LTS, tedy s pětiletou podporou. Pro většinu uživatelů bude výhodnější instalovat 14.04 LTS či prostě neaktualizovat. Dubnová verze 14.04 vám poskytuje podporu a updaty na 5 let.

Větší změny možná přijdou s další verzí, která podle plánů vyjde v dubnu — 15.04 Vivid Vervet. Má přinést zcela nové Unity 8, KDE 5 v Kubuntu a řadu významnějších změn. Lubuntu se možná dočká prostředí LXQt, které má nahradit dosavadní LXDE. No uvidíme, jak vše dopadne.

Ubuntu je s námi 10 let, je čas slavit?

Troufám si říci, že ano. Rozhodně se Ubuntu za ta léta dostalo do podvědomí uživatelů a mnoho z nich vnímá Ubuntu jako rovnost Ubuntu = Linux. Právě 20. října tomu bylo 10 let, co vyšla první verze 4.10 Warty Warthog, i když nebyla označená jako 1.0 či podobně. Postupně se začalo se dvouslovnými názvy se stejným počátečním písmenem (vlastnost zvířete), například Karmic Koala, Precise Pangolin či Trusty Tahr, apod. Určitě si Ubuntu i jeho odnože oslavu zaslouží, v mnohém se vypracovalo do podoby, která se může takřka rovnat Windows, i když je filozofie a koncepce Linuxu v mnohém odlišná. Věříme, že Ubuntu se bude dále rozvíjet coby kvalitní operační systém, vycházející z Debianu, z něhož Ubuntu z části vychází.

(Přidat komentář)

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *