Správce souborů to není jen Total Commander

Ano. Tento program byl a je asi jedním z těch prvních masově rozšířených pro Windows. Ale přitom souborových manažerů je mnohem více a Total Commander je „jen“ jedním z nich.

Předně musíme říci, že se pokusíme o velmi stručné porovnání bezplatných správců souborů a vlastně placeného programu Total Commander (TC). TC je totiž šířen jako shareware – můžete jej používat 1 měsíc, ale poté byste jej měli odinstalovat a nebo zakoupit.

Naštěstí jsou zde kvalitní alternativy. Nemusíte tedy jen na TC „viset“.

Jen stručně si odpovíme na otázku Proč vůbec používat souborový manažer? No, jednoduše protože je přehlednější – víme co kopírujeme odkud kam (2 okna), umí komprimovat (ZIP) a dekomprimovat (i jiné formáty). Snad každý umí pracovat v panelech (jako webový prohlížeč s vícero otevřenými weby; jen má otevřené rozličné adresáře). Tolik z funkcí, které využije asi i běžný uživatel.

Jaké jsou tedy alternativy?

Z těch všech, které máme na Zdarma.org zmíněny si dovolíme vybrat tyto:

1. FreeCommander je jakousi klasikou. Přináší všechny základní funkce, FTP, komprimaci atd. a je na rozdíl od TC zcela zdarma. Jistě velmi potěší, že po letech, kdy nebyl vyvíjen byla letos uvolněna nová verze. Tedy funkčnosti i pod Windows 8 je 🙂 .

freecommander xe

FreeCommander

2. Master Commander je pro nás poměrně novinkou. Nicméně funkcemi se zdá, že je v mnohém lepší než „věhlasný“ TC. Master Commander dovede šifrovat, dešifrovat, elekronicky podepisovat, pracovat s ISO obrazy. To jsou funkce, které chybí i jeho placeným konkurentům. Rozhodně se jedná o program, který si zaslouží pozornost.

master commander

Master Commander

3. Unreal Commander je poslední z dnes představené trojice. Graficky je poněkud netradiční, nicméně má všechny funkce, které byste od souborového manažera čekali.

unreal commander

Unreal Commander

Jaký manažer si vyberete záleží jen na vás. Pokud pracujete se soubory a kopírujete jen občas, bude vám pravděpodobně stačit Průzkumník z Windows. Jakmile ale jednou okusíte některý z manažerů a zjistíte, že přínáší mnohem lepší přehled co, jak a kam kopírujete, myslíme, že už u nějakého toho správce souborů zůstanete 🙂 .

(Přidat komentář)

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *