abandonware-logo

Abandonware

Mnohdy i desítky let starý software (nebo počítačová hra), který už není dále vyvíjen, prodáván a nedá se ani čekat, že by se znovu objevil na pultech třeba v podobě speciálních zlevněných edic.

Není přesně dáno, jaká doba od vydání či od poslední modifikace produktu musí uplynout, aby se dal oficiálně nazývat jako abandonware (z anglického abandon – opustit, a ware – část slova software). Obecně se ale uznává lhůta deseti uplynulých let od data vydání a pět let od konce prodeje.

Jelikož vývojové firmy si jsou vědomi, že na abandonware produktech již nelze vydělat (takový program/hra už mnohdy ani není kompatibilní s moderními operačními systémy a k jeho spuštění je nutno použít emulátoru), často jej využívají pro reklamní účely – například jej zdarma přiloží k novějším verzím programu/hry.

Níže následuje seznam některých populárních počítačových her, které dnes již spadají do kategorie abandonware: Pacman, Arkanoid, Tetris, Galaxian, Alter Ego, Civilization, Sim City, Prince of Persia, Xenon, Another World, Test drive, Flashback, Lemmings…

Pokud si chcete některou starou hru bez jakékoliv instalace vyzkoušet, doporučíme vám MS-DOS Games v rámci Software Library, kdy si hry můžete zahrát přímo ve svém webovém prohlížeči.

Prince of Persia, obal hry

Hra Prince of Persia je dnes jedním z reprezentantů abandonware

Animace ze hry Prince of Persia

Animovaná ukázka ze hry Prince of Persia

(Přidat komentář)

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *