logo Adobe Photoshop

Adobe Photoshop

Adobe Photoshop je světově známý program pro úpravu rastrové grafiky a kreativní tvorbu.

Profesionální program pro práci a úpravu rastrové (bitmapové) grafiky vyvíjený společností Adobe Systems.

První verze byla vytvořena v roce 1988, od té doby se stal vlastně standardem v oblasti úpravy rastrové grafiky (fotografií, kreseb atd.). Podporuje práci ve vrstvách, průhlednost, RGB a CMYK, Lab barevné prostory.

okno Adobe Photoshop CS 4

Pracovní okno Adobe Photoshop CS 4 s načtenou fotografií

Adobe Photoshop ukládá soubory do svého vlastního formátu PSD, ale podporuje i mnoho dalších grafických formátů (např. JPG, GIF, PNG, TIF atd.), umožňuje např. načtení PDF.

Vedle funkcí pro úpravu grafiky umožňuje vytvářet text a aplikovat na něj filtry (3D, polštářový efekt atd.) Možnosti Photoshopu lze dále rozšiřovat pomocí pluginů, které jsou často vyvíjeny dalšími společnostmi a prodávány jako samostatné produkty.

V současné době je poslední verze, s názvem Adobe Photoshop CC, dostupná pouze skrze cloudovou službu a předplatné. Jedná se o desktopovou aplikaci, která ale pro svůj běh vyžaduje připojení k Internetu a kontakt na servery Adobe.

Historie verzí Photoshopu

Program používal běžné číslování od verze 1 až do verze Photoshop 7 (byl uveden v roce 2000). Následně přešel na používání zkratky „CS“ (Creative Suite – ve smyslu: kreativní aplikace). Photoshop CS (vlastně verze 8), CS2 (9) až CS6 (13). V roce 2013 byl uveden Photoshop CC (Creative Cloud), který je aktuálně jediným nabízeným produktem hrazeným skrze předplatné.

Bezplatné alternativy k Photoshopu

Jedním z velmi mála dobře propracovaných open source grafických programů je GIMP, alternativou je dnes již také propracovaný editor Paint.NET. Nicméně nejpropracovanější z bezplatných programů je pravděpodobně GIMP. Další programy pro běžnou kancelářskou či domácí práci taktéž dostačují. Jejich přehled naleznete v rubrice Grafické editory.

Pro ty, kterým nevadí aplikace běžící 100% v cloudu je zde Adobe Photoshop Express Editor běžící přímo ve webovém prohlížeči.

Proprietární alternativy

Mezi alternativní proprietární programy patří Corel Photo-Paint, z balíku grafických programů Corel Draw! a PaintShop Pro.

(Přidat komentář)

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *