alfa verze

alfa (verze)

V oblasti počítačů je alfa verze označení pro ještě nefinální uvolněnou verzi software, který již ale má všechny důležité funkce.

Alfa verze je v fáze v životním cyklu vývoje software, kdy aplikace již má implementovány všechny (či všechny důležité) funkce a nyní se odlaďují chyby a nedostatky. Další funkce ještě ale mohou být přidány. Aplikace v tomto stádiu může při práci přestat odpovídat (zamrznout) či může dojít ke ztrátě dat, se kterými se pracuje.

Mnohé, zejména open source a freeware programy, mohou být i ve fázi alfa verze ve velmi dobře použitelném stavu a být veřejně dostupné. Mohou v něm setrvat i delší dobu a často jsou velmi dobře použitelné. Naopak u proprietárních programů veřejné uvolnění alfa verzí není obvyklé.

V běžné praxi vývoje komerčního software je alfa verze určena pouze pro omezený okruh testerů, kteří mají odhalit zásadní nedostatky a nahlásit je vývojářům.

U alfa verze programu ještě mohou být přidány nové funkce. S přechodem na další verzi, tzv. beta verzi, se již žádné nepřidávají a pouze se odlaďují chyby.

cyklus vývoje software

Cyklus celého vývoje software a vydávání verzí

(Přidat komentář)

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *