Logo systému Android

Android

V oblasti výpočetní techniky Android značí operační systém pro mobilní telefony. Přináší široké možnosti funkcí a rozšíření, proto jsou tyto telefony označované jako chytré telefony.

Vedle dalšího (staršího) významu slova android, dnes značí zmiňovaný operační systém pro chytré telefony a další zařízení. Vyvíjen je konsorciem firem Open handset Alliance (nejznámějším členem je Google) jako open source. Využití má tento operační systém široké, je možno jej upravit pro rozličné použití. Například i pro multimediální přehrávače připojitelné k televizím či monitorům.

Android je postaven na jádře systému Linux a s každou novou verzí dostává i toto novější jádro.

Pěknou zajímavostí je, že jednotlivé verze (či aktualizace) dostávají vedle číselného vyjádření verze i přídomek dle názvu zákusků. Tedy například verze 1.5 měla přídomek Cupcake (česky: malý lehký koláč, často s polevou navrchu). Další verze byly doplněny o názvy 1.6 Donut, 2.0 Eclair, 2.2 Froyo, 2.3 Gingerbread, 3.0 Honeycomb, 4.0 Ice Cream Sandwich, 4.1 Jelly Bean, 4.4 KitKat.

Statistiky

V roce 2013 poháněl tento systém necelých 80 % chytrých telefonů (smartphonů).

Ochrana soukromí

Co je poněkud smutné je, že z verze 4.4 byl z Androidu odstraněn nástroj na ochranu soukromí. Více informací o tomto problému si můžete přečíst v tomto článku: http://byznys.ihned.cz/zpravodajstvi/c1-61447960-google-android-smartphone-odstranit-nastroj-pro-ochranu-soukromi. Nově tedy libovolná aplikace, například i oblíbené ukazatele stavu baterie, má přístup k vašim osobním údajům. Otázka je jak s nimi poté bude nakládat.

Z historie Androidu

Téměř u samotného vzniku stála samotná firma Google, která koupila začínající firmu Android Inc. Po odkoupení teprve bylo jádro přeprogramováno tak, aby bylo postaveno na jádře systému Linux.

Aplikace zdarma na Zdarma.org pro tento systém: vyhledání android na Zdarma.org

 

(Přidat komentář)

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *