ikona APK

APK

APK je instalační balíček pro mobilní operační systém Android. Využívá se k distribuci softwaru a aplikací pro tuto platformu.

Jedná o se o zkratku pro „Android application package“. Tyto balíčky jsou analogií pro instalační soubory MSI pro systém Windows nebo DEB pro systémy Linux postavené na distribuci Debian (jako například oblíbené Ubuntu).

Soubor APK je vlastně ZIP archív (založený na formátu JAR), který obsahuje jednotlivé soubory potřebné pro nainstalování aplikace v systému Android. Konkrétně APK soubor obsahuje zkompilované kódy daného programu, certifikáty, zdroje a soubor manifestu dané aplikace.

Obsah souboru APK

Obsah souboru APK otevřeném v komprimačním programu 7-zip

Balíčky APK umožňují nainstalování aplikací (her, programů obecně) do zařízení se systémem Android i bez stažení z katalogu aplikací Google Play. Aby to bylo možné je nutno povolit „instalaci aplikací z neznámých zdrojů“. To se provádí v nastavení zařízení, v sekci Zabezpečení -> Správa zařízení zakliknutím položky „Neznámé zdroje“.

Nebezpeční neznámých APK balíčků

APK balíčky pocházející z podezřelých zdrojů (např. nelegálních) mohou obsahovat škodlivý kód, který se zaměřuje na poškození uživatele. Může se jednat o odesílání informací o jeho soukromí z jeho zařízení (kontakty, SMS zprávy), nebo i přímé odesílání SMS na speciálně zpoplatněné čísla.

Jakékoliv APK balíčky tedy doporučujeme zkontrolovat antivirovým programem na počítači, v kombinaci s online skenerem, např. VirusTotal. Mít na počítači nainstalovaný firewall je poté ještě bezpečnější řešení.

 

(Přidat komentář)

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *