arkada-logo

arkáda

Žánr počítačové hry (dříve automatové; právě automaty byly prvními nosiči arkádových her), skládající se z několika úrovní, ve kterých se zpravidla postupně ztěžovala obtížnost.

V arkádových hrách jde nejčastěji o to, aby se hráč dokázal postupně s tím, jak prochází do vyšších a vyšších levelů, zdokonalovat, a to hlavně v odvětvích kombinace rychlého logického myšlení a přenesení tohoto myšlení na ovládanou postavu či předmět, tedy dosažení co nejrychlejšího pohybu prstů po klávesnici (či mačkání tlačítek na ovladači, co se dřívějších časů týče). Jinými slovy daná hra požaduje naučení se základních hracích prvků, které pak je třeba aplikovat za stále těžších podmínek; proti silnějším soupeřům, kratším časovým limitům apod., záleží na žánru hry. Vše by však mělo současně působit jednoduše a nenuceně.

Arkáda je tak vlastně jakýsi univerzální režim hry, který v sobě do určité míry může skrývat třeba střílečku, strategii ale třeba i jednodušší závodní hru. V poslední době taktéž dochází k využívání tohoto pojmu k pojmenování stylu hry, která popírá, či si pro svoje potřeby upravuje základní fyzikální zákony tak, aby hraní hry přinášelo neotřelé a zábavné možností, jaké hráčům odepírají např. simulátory, snažící se o absolutní opak, tedy přesnou simulaci fyzikálních pravidel.

Arkada-ukazka

Ukázka z jedné letité klasiky žánru, hry Space Invaders. V ní jste museli zneškodnit přilétávající vesmírné nepřátele…

(Přidat komentář)

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *