avatar-logo

Avatar

Textové nebo obrazové značení, které uživatele vyobrazuje ve virtuálním světě. Aktuálně je nejvíce využíváno pravděpodobně v diskuzních fórech, fungujících na principu phpBB a dalších open source systémů pro provoz diskuzních fór na Internetu.

U nich se pojmu avatar masově užívá k označení obrázku (ikony), jež je zobrazena u každého příspěvku daného uživatele.

Výrazu lze ale použít například i u postav z počítačových her, které jsou ovládány uživatelem, online textových her apod. V doslovném smyslu se jedná o vyobrazení pojmu, který charakterizuje uživatele v daném světě (onlina hra, diskuzní fórum), a jenž může reprezentovat uživatelovy názory, například formou zobrazení oblíbených relikvií z daného „světa“ (diskuzní fórum o automobilech, avatar ve formě znaku automobilky apod.).

avatar

Ukázka volby z předem vytvořených avatarů.

Avatary v této podobě najdeme ale i u programů sloužících k chatování: i vaše profilová fotka na Facebooku či jiné sociální síti do jisté míry splňuje požadavky pro to, aby mohla být nazývána avatarem. Avatary mohou mít i podobu pohyblivého obrázku (GIF). Takové byly poprvé použity v roce 1990, a to v síťové hře s možností chatu Sierra On-Line.

Další historie

Slovo jako takové se poprvé objevilo ve spojitosti s počítači ve hře Ultima z roku 1985. Podle vývojářů bylo odvozeno z hinduistického „avatár“: pozemské vtělení duchovní bytosti.

(Přidat komentář)

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *