beta-logo

Beta verze

Beta verze je verze softwarového produktu, která ještě není finální, kompletní.

Beta je druhé písmeno v řecké abecedě, odtud je také převzat jeho význam při slovním spojení beta verze, která ještě není úplně dotažená do konce, avšak oproti první verzi v ní bylo odstraněno několik nejzávažnějších chyb. První verze se nazývá jako alfa (taktéž podle písmena řecké abecedy, a to rovnou toho prvního). Alfa verze je zpravidla určena jen pro nejbližší okruh vývojářů.

Beta verze jsou často umístěny volně ke stažení na internet, kde vývojáři získají důležitou zpětnou vazbu, kvůli níž by jinak museli produkt dlouze testovat. Tato verze může obsahovat menší či větší množství chyb, být nestabilní nebo nemít implementovány všechny funkce. Takto si uživatel produkt stáhne a případně chyby nahlásí programátorovi – může se tak dít i automaticky, odesílání dat mnohdy probíhá i bez uživatelova vědomí.

beta-mozilla

Beta verze se nevyhnou ani osvědčeným produktům. Toto je obrázek z doby, kdy se Firefox prodíral na pole mobilních telefonů.

Druhy beta verzí

Rozlišují se v zásadě na tři základní typy. Closed beta je většinou dostupná jen pro okruh uživatelů a vývojářů, v podstatě by se dala označit za alfa verzi. Druhá je F&F beta, neboli friends and family. U tohoto druhu si vývojáři zvolí testovací spektrum uživatelů. Jak vyplývá z názvu, často se jedná o členy rodiny a přátele. Poslední je pak open beta, která je dostupná komukoliv. Produkt, který vznikne opravou beta verze je release candidate; již testovací verze produktu před vydáním, která by neměla obsahovat chyby.

(Přidat komentář)

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *