bios-logo

BIOS

Z anglického Basic Input-Output Systém doslova přeloženo: základní vstupně-výstupní systém, který se stará o sladění a fungování hardware společně se softwarem.

Pokud nevíte, co hardwaresoftware vlastně znamená, doporučujeme vám si projít starší články naší encyklopedie. Teď se ale pusťme do BIOSu. Tento systémový firmware, jak bývá někdy taktéž nazýván, je oddělený od fungování operačního systému: Naopak, data z BIOSU zpracovává právě operační systém. A proto BIOS – na rozdíl od operačních systémů – naleznete v základním vybavení každého počítače.

BIOS slouží k nastavení všech hardwarových komponent ve vašem počítači (například taktu procesoru nebo operační paměti – ale pozor! Neuvážené nastavení může vést k poškození počítače, na které se nevztahuje záruka daná výrobcem!), umožňuje i nastavení „maličkostí“, jako je rychlost větráčků či výběr ze seznamu startovacích (bootovacích) médií, z nichž budou po startu PC načítána data (vhodné v případě, kdy potřebujete spustit bootovací CD/DVD, nebo spustit systém na USB disku apod.

362-bios

Screenshot, zobrazující systém BIOS.

BIOS parametry ohledně jednotlivých komponent přeposílá dál do operačního systému. Proto je jasné, že pokud, zjednodušeně řečeno, něco nebude fungovat v BIOSU (nastavení nereálné hodnoty), budete mít posléze problémy i v operačním systému, v jehož rámci je ale nevyřešíte.

BIOS, respektive jeho programový kód, se nachází v dnešní době na základní desce ve stálé flash paměti. I na BIOS jsou vydávány updaty (aktualizace), proto je vhodné zjistit, jaký typ BIOSU máte ve vašem počítače, a čas od času se podívat na stránku výrobce, zda-li nenabízí ke stažení novou verzi, řešící například problémy s určitým hardwarem. Obvykle to ale není třeba.

Jedna z prvních verzí BIOSu se vyskytla na strojích IBM v roce 1981.

(Přidat komentář)

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *