Bitcoin

Bitcoin

Elektronická měna, která funguje na open source P2P principu, kdy se jedná o decentralizovanou síť, bez kontroly či správy.

Bitcoin je síť zajišťující fungování této virtuální měny a jako bitcoin se označuje i jedna jednotka této elektronické měny, zkratku má BTC a je možné jej nakoupit i prodat na k tomu určených internetových burzách. Systém peer-to-peer (P2P) zajišťuje, že tuto softwarovou měnu nelze zabavit ani ovládnout.

Bitcoinová síť funguje od roku 2009 a jejím zakladatelem je Satoshi Nakamoto. Je však pravděpodobné, že se nejedná o japonského občana (používal na fóru britskou angličtinu; připojoval se v čase obvyklém spíše pro Ameriku), nebo že se dokonce jedná o více osob, vystupujících pod jedním pseudonymem.

Jak získat Bitcoiny, aneb jejich nabytí

Získat Bitcoiny lze dvěma způsoby. Buď je zakoupíte a nebo si je „vytěžíte“.

Těžba označuje aktivitu, kdy účastník vypočítává kontrolní součty pro potvrzování a vedení záznamů o platbách. Odměně je poté připočtením určitého počtu bitcoinů. Protože počet bicoinů, které lze získat je omezený a výpočetní výkon počítačů, které těží je stále větší, je těžba na běžných počítačích nerentabilní (za energii a opotřebení počítače se zaplatí více, než se získá na odměnách za výpočty).

Bitcoiny je následně možno zakoupit v některé z internetových směnáren.

Hodnocení bitcoinů, aneb klady VS. zápory

Bitcoiny jsou obecně kladně přijímány, protože nejsou pod kontrolou žádné vlády, autority atd. To ale sebou přináší i stinnou stránku, protože pro svou anonymitu lákají i zneužití při páchání trestné činnosti.

 

(Přidat komentář)

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *