Bitmapa

Bitmapa neboli bitmapový obraz, respektive bitmapová grafika je jedním ze dvou základních zobrazení grafiky. Bitmapový obraz je tvořen z pixelů, formálně jde o matici m×n, obraz tedy tvoří jednotlivé pixely. To je případ například u fotografií, animací GIF, atd.

Oproti bitmapám je vektorová grafika, kde jsou objekty vyjádřené matematickými vztahy, například přímka ax+b, a chápou se jako samostatné části obrazu.

Tím že je bitmapa složena z pixelů, při zvětšení obrazu na obrazovce vidíme jednotlivé pixely. To u vektorové grafiky není. Samozřejmě, fyzicky na obrazovce je stále vše z pixelů, ale myšlené jsou pixely obrazu, Bitmapa je obraz složený z matice pixelů, každý bod (pixel) má svou barvu. Z jednotlivých pixelů se skládá celý obraz, nelze manipulovat s prvky obrazu. Kromě pojmu bitmapa se setkáme též s označením rastrový obraz, znamená to totéž. Následující obrázek ukazuje originální obraz a zvětšený detail, na němž vidíme složení obrazu z jednotlivých pixelů.

Pokud bitmapu zvětšíme, uvidíme jednotlivé pixely.

U zvětšení bitmapy se projeví zobrazení jednotlivých pixelů.

Počet pixelů, tedy velikost matice určuje rozlišení obrazu, například 800×600. Mezi známé bitmapové formáty patří BMP (bez komprese) a dále řada komprimovaných formátů jako JPEG, JPEG-2000, PNG, GIF a další. Programů pro tvorbu i úpravy bitmapvé grafiky je spousta, například Adobe Photoshop, GIMP nebo třeba XnView, více jich je uvedeno v rubrice grafické rastrové editory. Mnohé programy se dají použít pro bitmapové i vektorové obrazy.

(Přidat komentář)

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *