bluetooth-logo

Bluetooth

Jedna z technologií bezdrátového přenosu signálu, potažmo dat, umožňující komunikaci dvou a více takových (bezdrátových) elektronických zařízení. Funguje v bezlicenčním pásmu 2,4 GHz.

Technologie bluetooth (v překladu „modrý zub“ nebo „modrozub“, a to podle dánského krále Haralda Modrozuba) byla vynalezena v roce 1994 společností Sony Ericsson. S její pomocí lze zajišťovat přesun informací mezi dvěma různými zařízeními (například mobilní telefon a sluchátka či handsfree k přehrávání hudby nebo přijímání hovorů, připojení a komunikace klávesnice, myši či bezdrátové tiskárny s počítačem a tak dále), bez nutnosti jejich spojení kabelem. Další obdobnou technologií je třeba WiFi.

Největším omezením u takovéto technologie je pochopitelně dosah signálu. Dosah aktuální verze 4.2 činí až sto metrů, dosah starších verzí (nejvíce využívaná je 2.0) je něco kolem šedesáti metrů.

Jako bluetooth je tedy označována obecně technologie a specifikace tohoto bezdrátového přenosu. Nicméně každá taková specifikace (různá činnost), kterou zařízení bluetooth vykonává, má svůj specifický protokol. Níže naleznete tabulku těch nejznámějších.

 

bluetooth-tabulka

Tabulka s jednotlivými protokoly a jejich popisem.

bluetooth-ukazka

Ukázka technologie bluetooth na konkrétním zařízení – bezdrátových sluchátkách.

 

(Přidat komentář)

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *