bug

Poměrně často používaný pojem v IT branži, doslova znamená „štěnice“. Bug je nějaká chyba v programu, kdy něco nefunguje, jak by mělo, resp. jak by se k dané funkcionalitě očekávalo.

Neplést si významy slova „chyba“ ve smyslu „error“ coby chyba vzniklá například špatným zadáním hodnot a právě „bug“ jako chyba funkčnosti. S laděním pomáhají tzv. debuggery, které jsou součástí prostředí IDE pro programování. Tak může programátor odchytit nejrůznější chyby, často logické (syntaktické chyby nedovolí ani projít překladačem). Bugy se vyskytují u programů, webových aplikací či celých operačních systémů.

Uveďme si několik příkladů, co bug může být:

  • nefunkční ovládací prvek (tlačítko, atd.)
  • chyby exportu/importu formátů, kódování
  • při určité akci dojde k zamrznutí či ukončení programu
  • částečně funkční vlastnost
  • bug při konkrétním nastavení programu
  • nefunkční skript nebo plugin v programu
Bug v prohlížeči Vivaldi 1.1 při načtení HTML5 tagu bez přehrávače a ovládacích prvků.

Příklad bugu chybného zobrazení u HTML5 tagu v prohlížeči Vivaldi 1.1.

Zkrátka bug je chyba, kdy v programu určitá akce nefunguje nebo funguje jinak či neúplně. O bugu lze také mluvit v případě, kdy v podobných aplikací daná funkcionalita plně funguje. Především u open-source projektů může chyby odhalovat i běžný uživatel pomocí nahlášení bugu přes webové stránky. Ale i například Microsoft v poslední době přikročil k modelu testování uživateli. Čím více je testerů, kteří se zapojí do hledání chyb, tím může být aplikace lépe a rychleji odladěna. Bug je chybou, která nastává při správném použití aplikace a něco nefunguje jak má.

(Přidat komentář)

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *