CAPTCHA

CAPTCHA

CAPTCHA je obecně typ ochrany formulářů, volně přístupných na internetu, aby skrze ně nebyly odesílány data počítačovými programy (roboty).

CAPTCHA je přesně akronym z anglického termínu „Completely Automated Public Turing test to tell Computers and Humans Apart“. V doslovném překladu: zcela automatický Turingův test pro odlišení počítačů od lidí.

V praxi CAPTCHA představuje většinou obrázek, který zobrazuje skupinku alfanumerických znaků, které musí uživatel opsat do k tomu určeného políčka. Tím se tak odliší od počítače.

CAPTCHA ze serveru Zdarma.org

CAPTCHA jak se zobrazuje u některých formulářů na Zdarma.org

CAPTCHA tak v praxi slouží jako ochrana proti např. komentářovému spamu (tzv. blam), nebo hromadným registracím (např. e-mailových účtů) prováděným pomocí k tomu napsaných počítačových programů.

Mnoho CAPTCHA ochran bylo (a nebo někde ještě je) tvořeno „běžnými“ znaky a číslicemi. Spameři, ale využíváním těchto ochran svůj „boj“ nevzdali a nasadili na ně tzv. OCR (rozpoznávání znaků počítačem), aby tak ochranu obešli. Proto novější CAPTCHA obrázky jsou zdeformované, barevně jinak odlišné, mají „špinavé“ pozadí, číslice se překrývají atd. to vše proto, aby se ztížilo hromadné případné OCR.

Jako každá ochrana, ani CAPTHy nejsou neporazitelné, a mnoho spamerů je obchází např. najímáním velmi velké pracovní síly z rozvojových zemích, která obrázky a hádanky řeší.

CAPTCHA ze serveru PClife.cz

Kombinace fotografie a číslic z projektu reCaptcha na webu PClife.cz

(Přidat komentář)

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *