chat-logo

Chat

Rozhovor či jiný druh online komunikace dvou a více lidí probíhající v reálném čase. K jeho uskutečnění se využívá takzvaných komunikačních sítí či klientů IM (Instant messaging).

Mezi komunikační sítě se řadí například slavný IRC (Internet Relay Chat), který byl ne-li vůbec první skutečnou možností, jak ve vodách internetu chatovat v reálném čase. Ten využívá stejnojmenného komunikačního protokolu a sdružuje pod sebou hned několik serverů, na nichž lze chat provozovat.

Chatovat lze ale v několika možných provedeních. Můžete si třeba stáhnout aplikaci („kecálkové“ jako ICQ nebo Skype) v jejímž rámci budete hovory provádět, nebo se spokojíte s chatem vestavěným přímo do webové stránky (Google+, Facebook).

Chatování má třeba oproti e-mailové komunikaci hned několik výhod. Předně máte k dispozici ihned seznam všech připojených kontaktů, a – právě na rozdíl od e-mailu – komunikace s nimi probíhá v reálném čase, tedy jen s minimálním zpožděním. Samozřejmostí je možnost posílání souborů a přijímání jednou i druhou stranou, sdružování uživatelů do skupinového chatu, volba statusu chatujícího uživatele a mnoho dalšího.

V dnešní době jsou již samozřejmostí taktéž audio i video chaty, tedy komunikace za pomoci sluchátek nebo web kamery, která přenáší jak obraz i zvuk.

chat-ukazka

Ukázka z jedné online volně dostupné chatovací místnosti.

(Přidat komentář)

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *