cms

CMS

CMS je zkratka používaná zejména v oblasti výpočetní techniky, kde nese dva hlavní významy. Jeden spojený s webovými stránkami a druhý s online vzděláváním.

CMS jako Content Management System

Administrační rozhraní CMS WordPress

Administrační rozhraní CMS WordPress

Nejčastěji se s zkratkou setkáme ve významu anglického: Content Management System, neboli česky: systém pro správu obsahu. Zcela českým výrazem bychom CMS mohli v této souvislosti označit jako redakční systém. Jedná se tedy nejčastěji o software, který umožňuje tvorbu, správu a aktualizaci webové stránky. A to od těch malých, až po rozsáhlé webové portály.

Psaní příspěvku v CMS

Psaní příspěvku v CMS

Většina CMS využívá pro ukládaní textů a dat databázi (většinou MySQL), existují ale jednodušší (vhodné zejména pro menší weby), které data ukládají v nějaké formě do souborů na disku serveru.

Článek již na webu

Publikovaný článek v CMS na webu

CMS jsou vlastně programy, napsány jsou v některém ze skriptovacích jazyků (např. PHP), které se interpretují (spouštějí) na serveru a uživateli či návštěvníkovi se zobrazí výsledek běhu tohoto skriptu ve formě webové stránky v „běžném“ jazyce HTML. Příkladem mohou být např. známý WordPress nebo Drupal. Další naleznete pod šťítkem CMS.

Course Management System

Druhý význam, jež nese zkratka CMS je Course Management System (Systém pro správu /online/ kurzů). Jedná se o systém, který umožňuje provozování a správu online vzdělávání. Přesnější označení v tomto významu je ale spíše LMS (Learning Managemens System) nebo VLE (Virtual Learning Environment). Mezi jeden z nejznámějších LMS systémů patří Moodle.

Portál Moodle UPOL v Olomouci

Portál LMS Moodle Univerzity UPOL v Olomouci

(Přidat komentář)

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *