Cortana

Cortana (Microsoft)

Inteligentní osobní asistentka, kterou můžeme nalézt v operačních systémech Windows společnosti Microsoft.

Cortana, tato virtuální osobní asistentka, byla poprvé představena v dubnu 2014 a to na mobilním operačním systému Windows Phone 8.1. Dostupná je ale i na herní konzoli Xbox One. Jedná se o odpověď na konkurenční inteligentní asistenční systémy Siri (Apple) a Google Now (Google). Jako první operační systém pro počítače bude obsahovat Cortanu Windows 10, čímž získává Microsoft oproti svým konkurentům prvenství.

cortana halo 4

Cortana ze hry Halo 4. (c) Microsoft

Hlas asistentky, stejně jako v počítačové hře Halo, patří americké „hlasové“ herečce Jen Taylor, která propůjčila svůj hlas mnoha postavám v PC hrách.

Cortana je fiktivní umělá inteligence z akční počítačové hry Halo, kterou vydává právě Microsoft. Ten následně použil toto jméno i pro svou digitální asistentku.

Co asistentka dokáže?

V principu dává uživateli odpovědi na jeho otázky a dokáže pomocí jím zadaných hlasových příkazů ovládat dané zařízení (chytrý telefon či počítač). Data, ze kterých vychází čerpá z vyhledávače Bing a encyklopedie Wikipedia, případně aplikací a zdrojů Microsoftu.

Možná trochu zajímavostí je, že asistentka v sobě obsahuje i funkci rozpoznávání hudby. Jedná se tak o alternativu k podobným aplikacím (např. SoundHound).

Podporované jazyky

Jako první jazyky, které Cortana podoruje jsou angličtina, čínština (nazývá se tam Xiao Na), italština, francouzština, němčina a španělština. Zcela plnohodnotná podpora je ale zatím pro angličtinu. Prvními zeměmi, kde je Cortana k dispozici jsou Spojené státy, Velká Británie a Čína.

cortana na telefonu nokia s windows phone

Asistentka Cortana na chytrém telefonu Nokia se systémem Windows Phone.

 

(Přidat komentář)

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *