donationware

donationware

Donationware je označení pro jeden z podruhů programů a aplikací, které jsou zdarma a pouze apelují na uživatele, aby nějakým způsobem přispěl.

V této skupině počítačových programů, či jakýchkoliv dalších aplikací se jedná o princip, kdy daná věc je naprosto zdarma a plně funkční. Pouze jste tvůrcem vyzváni, abyste přispěli. Většinou s apelem (výzvou): „nechť přispějete, pokud jste s programem spokojeni, aktivně jej využíváte, nebo chcete podpořit jeho další vývoj“.

Výzva k daru (v angličtině: donation, odtud: donationware), může směřovat k platbě autorovi, či podpoře nějaké neziskové aktivity, kterou tvůrce preferuje.

Aplikace a programy distribuovány jako donationware jsou plně funkční a platbu nevyžadují (je dobrovolná). Jedná se tak vlastně o freeware, pouze s výzvou k dobrovolné podpoře.

Donationware bývá někdy označováno jako jedna z druhý licencí, pod kterými jsou aplikace distribuovány, ale zcela přesně tomu tak není. Jedná se spíše o skupinu software. Licenci (smlouvu s koncovým uživatelem), může mít každá z aplikací spadajících mezi donationware odlišnou.

(Přidat komentář)

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *