dpi-logo

DPI

Informace o počtu obrazových bodů, které se vejdou do jednoho palce (2,54 cm) – celý název zní Dots Per Inch. Tento údaj se objevuje hlavně v počítačové grafice, důležitou roli hraje při tisku snímků. Někdy bývá také označován jako PPI (Pixels Per Inch), množství pixelů na palec.

DPI ale udává i přesné rozlišení daného zařízení, například digitálního fotoaparátu či tiskárny, které může být vyjádřeno buď za pomoci tohoto údaje či třeba i přesným počtem obrazových bodů, tedy pixelů.

U DPI je trend tedy stejný jako u klasického pixelového značení – čím vyšší, tím lepší. Vyšší hodnota totiž znamená schopnost rozlišení větších detailů.

dpi-skenovani

Možnost volby hodnoty při skenování obrázku.

Nejčastěji se s DPI pravděpodobně setkáváme u tiskáren či skenerů. U obou těchto zařízení má hodnota DPI velkou roli. U skenování určuje kvalitu a hloubku detailů obrázku v již převedené digitální kopii, u tisku naopak určuje výslednou velikost obrázku.

Příklad

Obrázek o rozlišení 1760×1168 má hodnotu DPI 72. Abychom se dobrali výsledné velikosti na skutečném papíře, je potřeba postupovat následovně. Šířku a výšku postupně vydělíme číslem 72, tedy hodnotou DPI. Získáme výsledky 24,4 a 16,2.

Ty je potřeba vynásobit číslem 2,54 (velikost palce jakožto jednotky v cm). Výsledný rozměr činí 61,9×41,1, což je rozměr snímku v centimetrech, pokud by měl být vytisknut při zachování všech hodnot.

(Přidat komentář)

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *