dvd-ram-logo

DVD-RAM

DVD média, na něž lze provádět klasické ukládání (vypalování) dat, jenž je posléze možné všelijak editovat – mazat, přepisovat a podobně.

Původní záměr tohoto specifického druhu digitálního optického datového nosiče, vynalezeného kolem let 1996-1997, bylo napodobit práci s pevným diskem na výměnném médiu, které by svojí velikostí pro data (od 4 GB výše) nabízelo vyšší komfort než diskety s minimálním množstvím potenciálního místa. Dnes už samozřejmě takové úkoly přebírají externí disky či flash disky.

DVD-RAM je na rozdíl od běžněji používaných DVD-RW a DVD+RW uložen ve specifickém ochranném pouzdře. Životnost DVD-RAM se podle odhadů výrobce může vyšplhat až na třicet let – je proto doporučováno jednou za čas disky „přepálit“, tedy převést jejich obsah na nové médium.

dvd-ram

Ukázka DVD-RAM i včetně specifického obalu. Občas je těžké se k samotnému disku vůbec dostat. :-)

Ale pozor, ani možnost přepisování obsahu není nekonečná. Sice se liší podle výrobce daného disku, obecně ale platí čísla kolem 100.000 přepisů při minimální rychlosti vypalování (pro porovnání – klasické přepisovatelné DVD-RW nebo DVD+RW umožňuje maximálně 1.000 přepsání).

Ani tato technologie se ale nevyhne jistým problémům. V jejím případě může komplikace způsobovat nízká podpora, které se (ne)těší u DVD mechanik. DVD označená přídomkem RAM jsou schopny přehrát pouze stejně označené mechaniky, případně standardní mechaniky DVD-ROM, na nichž je výslovně uvedeno, že zvládají i přehrání právě DVD-RAM disků.

(Přidat komentář)

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *