Emotikon

Emotikon (emotikona) neboli smajlík je malý grafický symbol podobně jako ikona. Emotikon má hlavní cíl vyjádřit lidské pocity (emoce), například smích, pláč, zamračení, atd.

Emotikony se staly běžnou součástí SMS zpráv, e-mailů a samozřejmě komunikace na sociálních sítích nebo tzv. chatování. Setkáme se též s označením emoji a poslední dobou byla velká diskuse ohledně genderově a rasově neutrálních emoji. Emotikony mohou mít grafickou i textovou podobu.

Existuje několik stovek emotikonů. Pojmy smajlík a emotikon se často zaměňují, emotikony slouží více pro vyjádření pocitů, smajlík (smileys) mohou mít i spoustu dalších významů. Nejčastěji jsou zobrazovány žlutou barvou. Příklad nejčastějších emotikonů:

  • :) :-) (úsměv)
  • :( :-( (zamračení)
  • :D (velký smích)
  • :* (polibek)
  • ;) (mrknutí)
  • :-P (vyplazený jazyk)

Emotikony dostaly svůj název podle symbolického vyjádření emocí tváře. Jejich podoba připomíná pohyby úst, očí pro dané situace. Často se význam posiluje, například :D a :DD (hlasitý a velmi hlasitý smích, řehot). V textové podobě se vyskytují s nosem i bez nosu, např. :( i :-( nebo

Emotikony a smileys v programu Skype

Emotikony a smajlíky v programu Skype v grafické a textové podobě

Používání emotikonů je dnes zcela běžné a doplňuje emoce psaného textu. Nehodí se však do formální komunikace.

Sociální sítě jako je Facebook jsou místem, kde emotikony jsou nedílným prvkem komunikace

Emotikony jsou samozřejmou a nedílnou součástí komunikace na sociálních sítích jako je Facebook

Emotikony často umožní přesněji a lépe vystihnout nějaký pocit nebo myšlenku než text. Staly se naprosto nedílnou součástí komunikace na sociálních sítích, chatech, apod. Obvykle se mohou zvolit ručně nebo psát a psané jsou převáděny do grafické podoby.

(Přidat komentář)

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *