eula-logo

EULA

Licence (nebo-li smlouva) mezi koncovým uživatelem a výrobcem daného softwarového produktu.

EULA je zkratkou pro anglické End User License Agreement.

Ta se vždy vztahuje na určitý softwarový produkt a její odsouhlasení uživatelem je bezpodmínečně nutné k používání tohoto produktu. EULA jasně udává, jak s tímto produktem smí a nesmí být ze strany uživatele nakládáno. Jejím souhlasem vzniká dohoda mezi tvůrcem softwaru a tím, kdo jej bude používat.

eula-update-winxp

Licenční ujednání při upgradu OS Windows XP.

S EULOU přijde uživatel do styku ještě před instalací programu, jejíž přečtení musí obvykle potvrdit, aby se spustila samotná instalace aplikace, ale i hry či podobných produktů. Zajímavé je, že přestože původní verze programu může být software s takzvaným otevřeným zdrojovým kódem, EULA může šíření a editování finálního produktu zakázat.

S licencí pro koncového uživatele přicházíte do styku třeba už odsouhlasením a povolením instalace některého z programů nebo operačních systémů např. Windows  od  Microsoftu.

Licenční ujednání k koncovým uživatelem drtivá většina uživatelů odsouhlasí bez přečtení. Přitom v něm mnohdy bývá zmíněn fakt, že spolu s programem je instalována i další aplikace. Může se jednat např. o program pro zobrazování reklam nebo pop-up oken (často se jedná o aplikaci ze skupiny grayware) Toto nebezpeční hrozí zejména u méně známých a obvyklých programů.

(Přidat komentář)

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *