Firewall

Definice pojmu firewall je poměrně složitá a vyžaduje znalosti síťové problematiky. Přesto s tímto pojmem setkává většina uživatelů. Zjednodušeně jde o systém pravidel, která řídí, jaká data se dostanou ze sítě a do sítě – v pohledu uživatele ze sítě do PC a z počítače do sítě.

V překladu je slovo firewall jako protipožární stěna a de facto takto funguje. Lze určit, co se nedostane ze sítě a naopak co bude automaticky odmítnuto. Firewall je jedním ze základních bezpečnostních mechanismů a rozhodně se doporučuje jeho použití. Drtivá většina uživatelů se setká se softwarovými firewally jako programy, existují i propracované hardwarové firewally. Firewall obsahují obvykle také routery, switche a jiné síťové aktivní prvky.

Softwarové firewally jsou buď samostatné programy jako je Comodo Firewall či ZoneAlarm Free nebo jsou v rámci bezpečnostních řešení, u nich je společně antivir, firewall, antispam, apod. Příkladem takového balíku je Roboscan. Mnoho z dalších balíků jsou placené od společností Symantec, Kerio, apod. Firewall by měl být nezbytnou výbavou Vašeho počítače, obvykle je již v operačním systému. Windows dostaly jednoduchý firewall již ve verzi XP, ale až ve Windows Vista byl firewall obousměrný, tj. nastavení odchozích (outgoing) i příchozích (incoming) pravidel.

Zonealarm Firewall

Okno oblíbeného firewallu ZoneAlarm pro systémy Windows. Má jednoduché ovládání, i hlídání připojování programů k Internetu.

Hardwarový firewall je samostatné aktivní síťové zařízení připojené do sítě, které lze nastavit s velmi pokročilými možnostmi. U firewallu lze například nastavovat whitelisty i blacklisty (seznamy povolených a zakázaných pravidel), například konkrétních IP adres nebo porty.

Softwarový firewall s nastavením pravidel

Jednoduché řešení softwarového firewallu, u něhož lze nastavovat příchozí i odchozí pravidla a zapnout jednotlivé možnosti.

Pro hlubší pochopení principů firewallu je třeba znalosti TCP/IP protokolu a souvisejících síťových technologií a parametrů, jako jsou porty, atd.

(Přidat komentář)

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *