firmware

firmware

V informatice termín, který popisuje základní software, který ovládá určité zařízení (většinou vestavěné).

Termín Firmware se dnes používá v širším významu, než tomu bylo v minulosti. V základním významu se ale jedná o softwarový program nebo sadu instrukcí, které jsou naprogramované v hardwarovém zařízení. Pod hardwarovým zařízením jsou přitom myšleny rozličné vestavěné systémy (embedded system). Firmware nalezneme v spotřební elektronice (kalkulačkách, mobilních telefonech, digitálních fotoaparátech, dálkových ovládáních televizí, routerech, digitálních hodinkách, přenosných hudebních přehrávačích), ale i semaforech, počítačových komponentách atd.

V původním užším významu je firmware pouze omezený počet instrukcí, které umožňují komunikace daného zařízení s dalšími zařízeními. Typicky jednotlivé hardwarové součásti počítače.

V dnešním širším významu se pod pojmem firmware chápe i software moderních chytrých telefonů, které je ve své podstatě ale již operačním systémem (složitým softwarem). Přitom ale i jednotlivé hardwarové součásti mobilního telefonu (modem, digitální kamera atd.) mají své vlastní základní firmware v užším významu.

Firmware je většinou polo-permanentní. Je nahrané v zařízení, ale je možno jej aktualizovat na novější verzi, pokud ji výrobce uvolní. Nejedná se ale o tak častou operaci. Zařízení při ní totiž může být i znefunkčněno (např. pokud se odpojí nenadále zdroj napájení běhen přehrávání firmware).

(Přidat komentář)

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *