fps-logo

FPS

Neboli Frames Per Second – počet snímků za vteřinu. Česky se tento „jev“ běžně nazývá jako snímková frekvence. Zajímavostí je, že termín FPS může taktéž znamenat First-person shooter, tedy akční hru z pohledu první osoby. V tomto článku se ale budeme věnovat snímkové frekvenci.

S tou se můžeme setkat v počítačových hrách či při zpracování videí. Pravděpodobně nejčastěji na ni ale narazíme v televizním vysílání. Počet snímků za vteřinu udává hodnotu, s jakou jsou zobrazovány jednotlivé snímky v přehrávacím zařízení. Mimo FPS se můžeme setkat také s jednotkou Hz (Hertz), ta ale značí to samé, co FPS.

fps-porovnani

Grafické porovnání kamery podporující 20 FPS a projektoru, jenž zvládne poloviční hodnotu.

Mimochodem se stále spekuluje nad tím, kolik snímků za vteřinu je schopno rozpoznat lidské oko, potažmo mozek. Obecné studie tvrdí, že jednotlivé snímky dokáže člověk rozeznat do hodnoty 20 – 25 FPS, posléze už obrázky splývají v plynulý obraz. Tato hodnota je ale u každého člověka jiná; jsou lidí, kteří zvládnou rozeznat snímky až do frekvence 30 FPS. Lépe jsou na tom zástupci říše živočichů, kteří v určitých případech (hmyz) zvládnou dokonce až 300 FPS.

Televizní vysílání

U televizního vysílání, potažmo filmů, je třeba rozlišovat dva odlišné formáty: PAL a NTSC (lze nalézt například na tiráži DVD disku. Pozor před koupí filmů či konzolových her ze zahraničí, zařízení pro přehrání nemusí nutně podporovat oba formáty). PAL je evropský formát, NTSC se využívá například v USA. PAL se prezentuje 25 snímky za vteřinu, NTSC 60.

Obecně se využívá 24 – 48 FPS pro tvorbu filmů a 25 – 30 FPS pro televizní vysílání neprokládaného obrazu. V příkladě přenosu prokládaného obrazu, kdy je obraz komprimován tak, že se v jeden moment přenáší nejprve liché řádky, a v další moment zase sudé, se dostaneme dokonce na hodnotu 50 – 60 FPS.

Hodnotu FPS, kterou je schopen zobrazit televizor či další zařízení, najdete v jeho technickém popisu. Novější stroje jsou schopny dosáhnout až 80 Hz (neboli FPS).

Počítačové hry

Termín FPS je dobře znám také počítačovým hráčům. Lze říci, že čím větší hodnoty během hraní dosáhnou, tím plynuleji hra běží. Nedostatečně výkonný stroj například sice „utáhne“ vyšší rozlišení a detaily, avšak právě s nižší hodnotou FPS, což může způsobit třeba občasné „sekání“ obrazu. Hodnota FPS u dané hry se dá zjistit například benchmarkem, integrovaným přímo ve hře.

fps-rozdil

Názorné ukázání rozdílu, který v obraze způsobí 30 snímků za vteřinu.

FPS jako žánr počítačových her

Dalším z významů FPS je akční hry, tzv. „střílečky“ z pohledu první osoby. Zkratka je pro anglické „first-person shooter“. V principu se hra snaží emulovat prostředí tak, aby hráč prostředí a dění ve hře sledoval jakoby svými očima. Většinou vidí své ruce a zbraň, se kterou bojuje. Jednou z prvních her tohoto žánru byla dnes již kultovní hra Wolfenstein 3D, která se odehrávala v nacistické pevnosti. Druhým význačným zástupcem FPS her je akční hra Doom společnosti ID Software. Jejím přínosem pro oblast těchto her bylo představení multiplayer módu. Nakonec byla po několika letech uvolněna a dnes je možno si zahrát její bezplatnou variantu Freedoom. Další milník akčních stříleček stanovila hra Quake, která měla např. animované textury a byla ještě realističtější. Jeden z jejích nástupců, Quake Live si můžete zahrát online zdarma i dnes.

Hra Open Arena, střelba ze samopalu

Snímek ze hry Open Arena, kdy hráč střílí na protivníka ze samopalu

Známými hrami typu FPS jsou např. Half-Life, Counter Strike, bezplatná Open Arena, ve které stejně jako v Quake Life můžete hrát proti skutečným lidem přes Internet. Známý je také FPS bojový simulátor America’s Army (je zdarma), který využívá i americká armáda.

Více těchto her můžete nalézt pod šťítky FPS nebo 3D střílečka.

(Přidat komentář)

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *