freemium

Způsob poskytování služeb nebo výrobků (i počítačových a dalších programů a aplikací), kdy základní varianta je zdarma, ale dostupné jsou placené nadstandardy.

Freemium je termín vzniklý složením anglických slov „free“ (zdarma) a „premium“ (příplatek). Často se jedná např. o webové služby, které v základní variantě jsou zcela zdarma. Pokud ale uživatel chce službu využívat intenzivněji, či mít dostupné nadstandardní funkce, musí si je připlatit.

S použitím modelu freemium se můžeme setkat u:

  • online webových služeb
  • častý je tento model u dnes častých multiplayerových online her
  • oblíbený je také u online disků, kdy základní kapacita je zdarma, ale za vyšší je nutno zaplatit (např. Dropbox)
  • počítačových programů nebo her – po zaplacení získá hráč výhody, virtuální platidlo ve hře, výzbroj nebo funkce navíc

V principu tedy omezený počet uživatelů, kteří platí za rozšířenou službu či aplikaci financují projekt natolik, že může být většímu množství uživatelů poskytována bezplatně.

Jako příklad můžeme zmínit komunikační program Skype, který v základu umožňuje bezplatné hlasové a video hovory mezi počítači a dalšími zařízeními, ale již jako placenou službu přináší. Např. SkypeIn, kdy se lze na vaše Skype zařízení dovolat díky přidělenému číslu i z běžných telefonů.

Předchůdci tohoto termínu

Termín Freemium je šířeji používán až cca od roku 2006, kdy jej jako jeden z prvních použil Jarid Lukin. V 80. letech 20. století se pro obdobné programy používal spíše termín shareware.

(Přidat komentář)

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *