Freeware

Freeware

Freeware je bezplatně šířený software (počítačový a další program), který je možno za daných podmínek bezplatně používat.

Freeware je složenina anglických slov „free“ (zdarma) a „software“. Označuje počítačové a dalších programy, které jsou distribuovány zdarma, většinou (nemusí platit vždy) ale za nějakých podmínek. Podmínkou bezplatnosti může být např. použití pouze v domácnostech.

Program šířené pod freewarovou licencí mají v drtivé většině uzavřený zdrojový kód, což je odlišuje od open source.

Jakožto freeware bývají často nabízeny verze programů se základními funkcemi, kdy pokročilé verze (často značené jako „Pro“, „Professional“) s větším množstvím funkcí nebo nastavení již jsou prodávány. Jako freeware také mohou být uvolněny staré, danou společností již nepodporované verze programů. V obou případech tak bezplatná verze slouží ke zviditelnění prodávaného produktu společnosti.

Jakožto freeware ale bývají uvolňovány i programy, které jsou funkcemi a možnostmi plnohodnotné a jejich tvůrci si prostě pouze chtějí své znalosti a zdrojové kódy ponechat pro sebe. Jako příklad můžeme uvést kupř. přehrávač videí GOM Player, existuje jich ale samozřejmě i mnohem více…

Způsob distribuce

V době, kdy připojení k internetu bylo pomalé a třeba i vytáčené byl hlavním distribučním kanálem pro freeware CD a DVD disky přikládané jako příloha k časopisům zaměřeným na počítače a výpočetní techniku. V dnešní době je hlavním distribučním kanálem Internet a možnost si dané programy skrze něj stáhnout.

(Přidat komentář)

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *