FTP klient

FTP klient je software umožňující jednoduše nahrávat soubory a složky na FTP server. Nejčastější využití má ke sdílení dat či pro hostingové služby. FTP klientů je spousta, většina z nich má plně grafické prostředí, jsou ale také i pouze textové.

FTP (File Transfer Protocol) je jedna ze služeb Internetu pro přenos dat. Základem je server, na nějž se soubory nahrávají nebo z něhož se stahují. Samozřejmostí je v dnešní době i zabezpečený přenos pomocí SFTP (Secure FTP). Většina serverů vyžaduje uživatelské jméno a heslo pro přístup, především pro nahrávání dat například v rámci hostingu. Klienti umožňují zároveň se připojit na více serverů. Jedním z nejznámějších FTP klientů je FileZilla, jsou však i další jako BareFTP. Existují klienti jak pro běžné počítače, tak pro mobilní platformy.

FTP klient FileZilla

FTP klient FileZilla

FTP klient v textovém režimu

FTP klient v textovém režimu na Linuxu

Kromě samostatných FTP programů se lze připojit na FTP server i pomocí správců souborů, které obsahují již integrovaný FTP klient, například se jedná o FreeCommander, Double Commander či Unreal Commander. Další programy umožňující práci s FTP naleznete i pod šťítkem FTP klient.

(Přidat komentář)

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *