FUP

FUP

FUP je zkratka používaná pro označení určitých limitů v množství přenesených dat v případě připojení k internetu.

Jedná se o zkratku pro anglické „Fair Usage Policy“ česky: Zásady spravedlivého využívání. Někdy je zkratka rozváděna nepatrně nepřesně jako: „Fair User Policy“. V principu se jedná o opatření, které má chránit běžné uživatele před těmi, kteří by službu nadužívali (nepřetržitým stahováním velkých objemů dat) a snižovali by tak její dostupnost či dané parametry (např. rychlost připojení).

Jedná se tedy o limit přenesených dat, které může uživatel „beztrestně“ přenést za určitý časový interval. Pokud tento limit překročí následuje většinou snížení přenosové rychlosti.

Speed limit

Ilustrační foto. Omezení rychlosti se bohužel netýká pouze pozemních komunikací, ale i internetové komunikace…

V praxi je však snížení rychlosti většinou natolik významné, že připojení je téměř nepoužitelné. Poskytovatelé připojení uvádí rychlost připojení k internetu po aplikování FUP na např. 16 kb/s, což je cca 2 kB/s. Zobrazení průměrné webové stránky přitom vyžaduje přenést cca 80-100 kB dat – její načtení by po aplikování FUP tedy vyžadovalo 90 / 2 = 45 sekund.

V zahraničí bývá FUP označováno jako „bandwidth cap“, v překladu: uzávěr přenosů (myšleno: dat).

Informace o FUP jsou vždy u služby uvedeny a detaily nalezneme většinou ve Všeobecných obchodních podmínkách dané služby.

(Přidat komentář)

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *