gamepad-logo

Gamepad

Externě připojované zařízení pro ovládání konzolových nebo počítačových her, často zaměňované s jinými druhy podobných ovladačů, například Joypadem. Samotné odlišení tak může být velice obtížné.

A to proto, že Joypad vlastně tvoří část Gamepadu. Ten totiž sestává z klasických tlačítek a v novější době také analogových páček, sloužících k ovládání hry v takřka libovolném směru. Jenže právě tato analogová páčka (v podstatě maličký Joystick) spadá do koncepce, která by se klidně dala označit jako Joypad, tedy ovládání skrze tlačítka a právě joystick (páčku), převzatého převážně z herních automatů z konce osmdesátých let minulého století.

gamepad-1

Ukázka klasického Gamepadu, u nějž by nemělo docházet ke spekulacím ohledně pojmenování.

První Gamepady se (až někdy do období kolem Playstation One, tedy cca roku 2000) ale, na rozdíl od těch dnešních, daly bez problémů označit tímto slovem – důkazy a snazší obrázkové odlišení přikládáme na obrázcích. Místo pákových ovladačů totiž obsahovaly pouhá směrová tlačítka. První zařízení takového druhu vzniklo v roce 1983 a mělo na něm podíl Nintendo, které o tři roky následoval japonský průkopník na poli oblasti počítačového hraní, Sega.

gamepad

Novější ovladač. U něj je pojmenování, a to kvůli analogové páčce (Joysticku) již složitější. Svým způsobem se tak vlastně jedná o hybrid mezi Gamepadem a Joypadem.

Během let se měnila i možnost, jak takové zařízení k počítači nebo herní konzoly připojit. Dělo se tak za pomoci klasických gameportů či, s postupem let, USB. Dnes už ale nejsou výjimkou bezdrátové ovladače s vlastním zdrojem energie, komunikující přes bluetooth. Do těch se také zabudovávají vibrační motorky, které se spustí v určitém momentě, aby tak zvýšily hráčův požitek ze hraní (střelba, vyjetí z trati apod., záleží na žánru hry).

(Přidat komentář)

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *