GIF

GIF je jeden z formátů pro rastrovou grafiku potažmo fotografie.

Jedná se o zkratku pro anglické „Graphics Interchange Format“. Jedná se o formát souborů představený v roce 1987 společností CompuServe. Následně došlo i rozšíření tohoto formátu napříč webem, protože byl široce podporován.

Grafický formát GIF je komprimovaný bezztrátovým algoritmem LZW, neztrácí tedy na kvalitě i při malých velikostech souborů. Nejdůležitějšími rozeznávacími znaky na rozdíl od většiny dalších formátů je, že podporuje:

  • průhlednost
  • animace

Obou těchto vlastností se využívá zejména na webu, kdy GIF je nejjednodušším způsobem jak na webové stránky umístit pohyblivé obrázky. Průhlednost je poté oblíbena například při umístění loga na webu firmy atd.

Formát GIF má ale i své omezení. A tím je barevná hloubka. Na jeden pixel podporuje pouze 8 bitů, což značí že podporuje pouze 256 různých barev. Při použití GIFu u log nebo jednoduchých grafik toto nikterak většinou nevadí, ale omezení např. fotografie pouze na 256 barev již je většinou okem postřehnutelné. Řešením je vytvoření tzv. barevné palety, kdy mezi vybranými 256 barvami jsou ty, které se ve fotografii vyskytují nejvíce. Omezení jen na 256 z kupříkladu 16 milionů barev tak není tak výrazné.

Tento formát u jednodušších grafik (čím méně barev tím lépe) dosahuje velmi malých velikostí v bajtech. Naopak při pokusu o uložení fotografie ve formátu GIF je její velikost větší, než např. ve formátu JPG.

Použití GIF formátu

Jeho použití je dnes zejména na webu pro jednoduché grafiky (s nízkým počtem barev) nebo animace. Doplňuje zde formát JPG, který je vhodný pro fotografie a při velmi dobré kvalitě produkuje mnohem menší soubory.

Animované GIFy

Animace se u tohoto formátu dosahuje nahrazováním jednotlivých obrázků GIF v určených časových intervalech. Když jsou časové intervaly velké, animace je tak trhaná a čím jsou kratší, tím je plynulejší. Při vytváření animace se však většinou naráží na problém, že pro použití na webu je žádoucí aby soubory (zde animace) nebyla příliš veliká. A čím má animace více vložených obrázků (a je tedy plynulejší) tím je i větší její velikost.

Nejjednodušší způsob vytvoření animace je složit za sebou jednotlivé obrázky, které když jsou v daných časových intervale zobrazeny za sebou vytvoří výsledný efekt animace. Každý obrázek má stejnou velikost. Pro vytvoření souboru o menší velikosti v bajtech, se ale může vytvořit pozadí a měnit pouze ty části obrazu, které se mění. Vlastně se jedná o něco podobného co používají moderní komprimační metody u videa – mění pouze ty části obrazu, které se mezi jednotlivými snímky změnily.

Ukázky

Animovaný GIF, rotující Země

Ukázka animace v GIF, rotující Země. (c) Marvel

Níže ukázka velmi zvětšené části fotografie uložené ve formátech GIF a JPG. U formátu GIF jsou znatelné jednotlivé čtverečky (barevné body), přechody mezi nimi nejsou plynulé, protože je omezen počet barev na 256.

 

Detail fotografie formát JPG

Detail fotografie ve formátu JPG

Detail fotografie formát GIF

Stejný detail z fotografie jak vypadá ve formátu GIF

Vyhledání programů atd. pracujících s GIF formátem.

(Přidat komentář)

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *