logo Google

Google

Google je americká nadnárodní společnost známá pro svůj vyhledávač, ale i další služby na webu.

Založena byla 4. žáří 1998 v Kalifornii, USA a jejími zakladateli Larry Page a Sergey Brin. Ti v té době byli studenti Ph.D. programu Stanfordovy univerzity.

Googleplex, sídlo společnosti Google

Googleplex, pohled na prostranství mezi budovami 40 a 43. (c) Jijithecat, 2014

Společnost v roce 2004 přestěhovala své sídlo do města Mountain View v Kalifornii. Sídlo společnosti, které je údajně největším firemním komplexem, se přezdívá Googleplex.

Poměrně rychlý úspěch společnosti v oblasti vyhledávání a jejího hlavního produktu – Internetového vyhledávače – vedlo k rozšíření působení i do dalších oblastí. Zejména se jedná o služby v oblasti produktivity a práce online, mezi něž patří e-mailové služby Gmail, online kancelářský balík Dokumenty Google, online cloudový disk Disk Google. Následovaly i desktopové aplikace pro práci s obrázky Picasa, prohlížeč webových stránek Google Chrome, cloudový operační systém Chrome OS (téměř výhradně jej lze nalézt na speciálních noteboocích, kterým se říká tzv. Chromebook) nebo operační systém Android pro chytré mobilní telefony. V oblasti webových služeb Google vlastní i platformu pro publikování videí YouTube a službu pro provozování blogu Blogger.

Kolem roku 2007 bylo odhadováno, že společnost Google provozuje po celém světě přes 1 milion serverů, a zpracovává denně 1 miliardu vyhledávacích dotazů a 24 petabytů dat generovaných uživateli.

Hned několik webových stránek a služeb provozovaných společností Google figuruje v TOP 100 nejnavštěvovanějších stránkách na webu. Tato dominance na trhu vede k mnohem většímu informování o společnosti médii. To je spojeno i s její kritikou, např. ve spojitosti se síťovou neutralitou, cenzurou obsahu obsahu nebo výsledků vyhledávání, porušení autorských práv snahou Google skenovat miliony starších knih nebo v otázkách ochrany osobních údajů.

Něco z historie společnosti Google

Historie Google se začala psát roku 1996, když oba zakladatelé pracovali na svém výzkumné projektu. Zabývali se novým, odlišným způsobem jak řadit výsledky vyhledávání webových stránek na webu. Na rozdíl od klasického řazení dle toho, kolikrát se hledaný termín na dané stránce vyskytuje se zaměřili na vztahy mezi webovými stránkami. Novou technologii nazvali PageRank. Ta vypočítává relevanci určité webové stránky, důležitost jejích webových stran, které odkazují zpět na původní stránku, která je vyhledávačem posuzována.

Z původního prozatímního označení vyhledávače jako „BackRub“ jej nakonec nazvali Google, což byla varianta (říká se, že vznikla chybným hláskováním) slova „googol“, které označuje jedničku následovanou stovkou nul.

Vyhledávač původně fungoval na adrese google.stanford.edu, doména Google.com byla zřízena 15. září 1997.

(Přidat komentář)

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *