logo systému GPS

GPS

GPS je navigační systém používaný k určení pozice na povrchu Země (nebo v jeho blízkosti).

Jedná se o zkratku pro anglické: Global Positioning System, neboli česky: globální systém polohování.

Systém určuje pozici na Zemi na základě vyhodnocení signálu z družic, které obíhají kolem planety. GPS byl vyvinut a je provozován Ministerstvem obrany USA a jeho část je dána do volného užívání i pro civilní účely. Dnes se GPS hojně využívá v hardwarových GPS navigacích i smartphonech. Pro chytré telefony existují různé softwarové GPS navigační aplikace. Např. OsmAnd.

Historie GPS

Základ GPS systému je částečně postaven na radionavigačních systémech, které využívala Velká Británie za 2. světové války. Systém GPS ale vycházel z vícerých systémů pro určení polohy, které vyvíjely instituce v USA.

První funkčním satelitním systémem byl Transit, který provozovalo americké námořnictvo a úspěšně byl otestován v roce 1960. Používal pět satelitů a umožňoval určení polohy jedenkrát za hodinu. V roce 1697 námořnictvo USA spustil satelit Timation, který umístil do vesmíru přesné hodiny a je pro globální systém určování polohy nezbytný.

GPS satelit na oběžné dráze Země

GPS satelit na oběžné dráze země

Americké letectvo přišlo se systémem, který byl nakonec pojmenován Project 621B. Jeho cílem bylo přesné určení polohy ponorek a strategických bombardérů, které potřebovali k odpálení balistických střel.

Dalším z předchůdců GPS byl satelit SECOR (1964), který sloužil k geodetickému výzkumu.

V roce 1973 došlo ke schůzce 12 vojenských velitelů na které vznikla základní koncepce GPS. Ten byl tehdy pojmenován Navstar (zkratka pro: Navigation System Using Timing and Ranging; česky: navigační systém používající měření času a vzdálenosti). Od roku 1978 byly vypouštěny družice na oběžnou dráhu Země. Z původního počtu 18 byl jejich počet zvýšen na dostačujících 24.

V roce 1983 bylo ve vzdušném prostoru Ruska (tehdy SSSR) sestřeleno korejské civilní dopravní letadlo Korean Air Flight 007 (KAL 007), kdy zahynulo všech 269 pasažérů. V reakci na to americký prezident Ronald Reagan oznámil, že po svém dokončení bude systém GPS k dispozici i pro civilní účely. Plné operační dostupnosti dosáhl systém 17. ledna 1994, kdy byla zprovozněna poslední 24. družice.

Model systému GPS

Model GPS satelitů obíhajících Zemi a jejich dostupnost. Na obrázku přijímač jej schopen přijímat signál z devíti satelitů.

 

(Přidat komentář)

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *