handsfree-logo

Handsfree

V překladu volné ruce. Jedná se o technologii, díky které může uživatel používat zařízení (třeba mobilní telefon) bez nutnosti držet jej a ovládat rukama.

Ovládání takového zařízení pak může probíhat třeba formou hlasových povelů či pouze za omezeného používání rukou. Možné také je zakomponování ovládání do jiného zařízení (například do ovládacích prvků na volantu automobilu).

Právě automobil je nejtypičtějším příkladem, kde je technologie handsfree dobře aplikovatelná. Řidič se může současně věnovat jízdě a telefonovat, aniž by používal ruce (pokud by tak neučinil, provinil by se přestupkem, za který jsou strhávány body). Způsobů ovládání telefonu je několik. Jedním z nich je propojení telefonu a autorádia, kdy se při přijetí hovoru zvuk přesměruje do reproduktorů rádia (řidič mluví do telefonu v držáku na palubní desce).

handsfree-ukazka

Ukázka z handsfree sady, konkrétně se jedná o sluchátko s mikrofonem, které propojíte s telefonem pomocí technologie Bluetooth.

Částečné použití rukou je pak potřeba při používání sluchátkové handsfree sady, tedy zařízení, kdy jsou sluchátka propojeny s telefonem (nejčastěji skrze Bluetooth). Řidič tlačítkem na sluchátku (či na volantu u lépe vybavených vozů) přijme hovor, posléze už komunikuje jen skrze sluchátko s vestavěným mikrofonem. To lze samozřejmě využít i mimo automobil. Dříve se namísto Bluetooth využívalo spojení kabelem.

(Přidat komentář)

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *