hardware počítače

hardware

V oblasti počítačů nese význam veškerého vybavení a doplňků počítačů. Má ale více významů.

Termín hardware se skládá ze dvou anglických slov „hard“ (tvrdý) a „ware“ (nářadí, zboží). V obecném jazyku tedy nese „hardware“ význam: nářadí, železářské zboží.

To v oblasti počítačů je hardware chápáno jako veškeré prvky (stavební díly; komponenty) počítače. Zařadit mezi hardware tedy můžeme: počítačový monitor, klávesnici, myš, touchpad, (periferie), ale i systémové části PC,  mezi které patří: pevný disk, procesor (CPU), RAM paměťový modul, motherboard (základní deska), zdroj, grafická karta, zvuková karta, optická mechanika, rozšiřující PCI Express, PCI, AGP karty atd. Jedná se tedy o „pevné“, fyzicky existující součásti. Jejich pomyslným opakem je „měkké“ vybavení počítače, a tím je software.

Zařízení připojená k počítači zvnějšku lze bez problémů připojovat a odpojovat a zvládne to i méně zkušený uživatel. Systémové části počítače jsou přístupné až po otevření skříně stolního počítače nebo rozebrání notebooku. Jejich zapojení / připojení je víceméně intuitivní, ale pouštět by se do těchto úprav měli až ti, kdo věcí co činí.

Většina výrobců považuje zásahy do hardware počítače provedené jinde, než v autorizovaném servise za porušení podmínek záruky.

počítačová skříň s hardware

Hardware PC. Vlevo dole je zdroj napájení, v levé horní části je motherboard s procesorem krytým větráčkem. Uprostřed vpravo je pevný disk a vpravo nahoře optické mechanika.

(Přidat komentář)

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *