Hashtag

Speciální symbol, který se zapisuje jako # a v dnešní době slouží nejčastěji k označování a seskupování témat (podobně jako klíčová slova). Název vymyslel bloger Stowe Boyd a uveřejnil ho 26. srpna 2007.

Původně se hashtag užíval v programování, jeho začátky lze konkrétně dohledat například ve skriptovacích jazycích pro operační systém MS-DOS. I tam ale sloužil ke specifickému označení například řádku s komentářem nebo poznámkou.

Takto je hashtag znázorněn na sociální síti Facebook.

Takto je hashtag znázorněn na sociální síti Facebook.

První zásadnější změna, jež hashtag postupně zpřístupnila počítačové veřejnosti, bylo jeho využití v komunitách IRC sítí (jedna z prvních možností, jak chatovat prostřednictvím internetu), kde označoval tematickou místnost. Masivní rozšíření a využití ale zaznamenal až s nástupem sociálních sítí.

Ty však zpočátku hashtagy neakceptovaly, respektive jejich obsah nepřeváděly na formu odkazu, po jehož kliknutí se uživateli zobrazí příspěvky označené stejným hashtagem – což je princip, jakým je hashtag využíván dnes. V uvozovkách se nadále jednalo o prostý text, před nímž byl symbol #.

Využití hashtagu pro reklamní kampaň.

Využití hashtagu pro reklamní kampaň.

Jako první se k převodu hashtagů na odkazy odhodlal Twitter (1. červenec 2009). Následovaly sociální sítě Google+ (25. září 2013) a Facebook (12. června 2013). Rozmach slova hashtag dokazuje i jeho přidání do oxfordského slovníku v květnu 2014.

Podle nejrůznějších průzkumů přidání hashtagu k publikovanému příspěvku na sociálních sítích může zvýšit jeho dosah s ohledem na ostatní uživatele (například Tweet s hashtagem má prý až o 55 % větší šanci na sdílení).

Speciální externí klávesnice pro počítače a notebooky.

Speciální externí klávesnice pro počítače a notebooky.

Hashtag se stal v posledních letech natolik populárním, že posloužil i k reklamním kampaním či tvorbě speciálních doplňků (nejen) k počítačům, jako je třeba externí klávesnice pro jeho napsání.

(Přidat komentář)

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *