HDD logo

HDD

Pevný disk počítače, tedy zařízení, na němž jsou uložena všechna vaše data, která se nachází v počítači.

Jestliže je procesor v řadách IT odborníků „srdcem“ počítače, pak pevný disk (zkratka HDD má význam: Hard Disk Drive = jednotka pevného disku) by měl být po zásluze titulován jako jeho „paměť“, a to právě z výše zmíněných důvodů, tedy uložení všech souborů, dokumentů a podobně, které si do PC stáhnete.

Základní princip

Zjednodušeně vysvětleno – HDD využívá k ukládání nebo načítání dat mechanických tzv. hlav, které zapisují a čtou data z magnetizovaného materiálu, který vhodně reaguje na indukovaný elektrický proud, který slouží k „pohánění“ hlav.

Uskupení dat

Data jsou na pevný disk určitým způsobem řazena. Protože však třeba po smazaném souboru vznikne v tomto uskupení „mezera“, je čas od času nutné provést defragmentaci disku, který data zase nahustí k sobě, což může urychlit práci HDD.

Alternativy

Pokud lačníte po větším množství dat, můžete k vašemu počítači dokoupit i externí pevný disk. Ten se většinou připojuje přes USB a funguje víceméně stejně jako běžný HDD. Jeho velikosti se – stejně jako kapacity klasických disků – pohybují od cca 300 GB do několika TB.

HDD

Bližší pohled na uspořádání komponent uvnitř pevného disku.

(Přidat komentář)

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *