HDMI

Jedná se o technologii, kdy je za pomocí kabelu jednosměrně přenášen obraz a zvuk v nezkomprimované podobě mezi dvěma zařízeními s HDMI výstupem a vstupem.

Plným názvem High-Definition Multi-media Interface. Jedná se o multimediální rozhraní ve formě kabelu, který umožňuje jednosměrný přenos obrazu (standardní i HD kvalita) a zvuku (až osm kanálů) v nativní, tj. nekomprimované kvalitě. Pomocí HDMI kabelu můžete propojit např. TV a set-top box či satelit, monitor s počítačem, nebo samotný počítač s televizí tak, že obraz dění PC bude přenášen do televize – dnešní počítače a notebooky jsou již standardně vybaveny výstupem pro HDMI.

Kabel je zakončen konektorem o 19-29 pinech. V současnosti existují i tzv. mini konektory, které se dají přes redukci připojit na klasickou koncovku. Ty se vyskytují např. u mobilních telefonů, jež lze posléze taktéž připojit k TV nebo jinému zařízení.

Technologie High-Definition Multi-media Interface byla na trh uvedena v roce 2002, přičemž vývoj začal o rok dříve. Jedná se o společný projekt výrobců Hitachi, Panasonic, Philips, Silicon Image, Sony, Thomson a Toshiba.

HDMI konektor

Ukázka devatenácti pinového konektoru.

(Přidat komentář)

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *