hostingový server

hosting

Služba poskytovaná na Internetu umožňující i bez potřebného vybavení provozovat vlastní webové stránky.

Termín hosting vychází z termínu „web hosting“ častěji používaného v anglofonním prostředí, referujícímu k faktu, že tato služba hostuje (poskytuje domov pro) webové stránky (web).

Hosting přináší jednotlivcům (či organizacím) možnost pronajmout si datový prostor na serveru (počítači), který je stále připojený k Internetu. Na tomto serveru běží aplikace umožňující provozování webových stránek. V základu se jedná o aplikaci webového serveru, ke kterému je většinou přidružena i aplikace databázové serveru pro ukládání dat a modul pro webový server umožňující skriptování, které je využíváno u složitějších webových stránek a aplikací typu e-shop, diskuzní fórum atd. Soubory se na webový server nahrávají pomocí FTP připojení.

Základní službou pro provozování webových stránek je samotný webový server, který uchovává jednotlivé webové strany (většinou ve formátu HTML souborů), které na základě požadavků doručuje návštěvníkům.

Služba hostingu je v některých případech zdarma, jinak se platí formu předplatného.

Webové servery

Webové servery v tzv. racku v serverovně, (c) David Monniaux, 2005

Typy hostingu

  • hostingy zdarma – protiváhou služby zdarma je většinou fakt, že provozovatel na stránkách zobrazuje reklamu, ze které financuje provoz a generuje zisk
  • sdílené hostingové služby – na jednom serveru běží několik stovek (či více) webových stránek.
  • další typy hostingu se týkají jeho provozovaní ve větším měřítku. Jako např. Virtual Private Server (VPS), kdy server je virtuálně rozdělen na více serverů, které mohou ovládat jednotliví zákazníci sami; dedikovaný server, kdy zákazník má vyhrazený celý server pouze pro sebe atd.

Základní parametry hostingu

Poskytovatelé hostingových služeb většinou nabízí vícero hostingových tarifů (balíčků či plánů), které se liší cenou a zejména množstvím a rozsahem služeb, které obsahují. Ty základní (většinou omezené) mohou být přitom i zdarma.

Mezi základní parametry hostingových plánů patří:

  • kapacity vyhrazeného prostoru na serveru pro webové stránky – od stovek MB až po jednotky, či desítky GB
  • počet a kapacita e-mailových účtů
  • přítomnost Antispamu, antiviru pro e-mailové účty
  • možnost si k hostingu napojit internetovou doménu (doménové jméno ve tvaru např. www.domena.cz), případně jejich počet
  • možnost mít svou vlastní databázi (většinou MySQL)
  • možnost skriptování, provozování složitějších webových aplikací – většinou za pomocí PHP, Java, ASP.NET atd.)
  • možnost automaticky spouštět skripty – např. Cron
Příklad hostingových tarifů

Příklad hostingových tarifů poskytovaných jedním z provozovatelů webhostingu

Jak získat hosting

Někteří poskytovatelé připojení k Internetu v rámci svých služeb poskytují základní (omezené) hostingové služby zdarma. Pokud tyto nedostačují je možno využít bezplatného hostingu profi poskytovatelů webhostingu, s nutností snést reklamy provozovatele. Poslední alternativou je nalézt placený hosting, kterých je mnoho.

Zprovoznění vlastních webových stránek fungujících na internetové doméně ale většinou vyžaduje více nastavování. Téměř všichni poskytovatelé hostingu toto zajišťují, toto ale bývá vyváženo vyššími cenami a závislostí na daném poskytovateli (např. internetovou doménu si klient sám nepřenastaví). Alternativou je nalézt si tvůrce webových stránek, který se v této oblasti vyzná a vše klientovi nastaví.

(Přidat komentář)

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *